İlk sayfa garantili seo ile sıralamada ilerledikçe ödeme yapın.

Ön Ödeme
30%

%30 peşin (Bu peşinatı almamızın sebebi, yapılacak ilk çalışma maliyetleri ve müşteri ciddiyetini tespit içindir.)

İlk 100
60%

%30 ödeme siteniz ilk 100 site arasına girince(siteniz zaten ilk 100de ise ilk 30a girince)

İlk 30
80%

 %20 ödeme siteniz ilk 30 sıralamaya geldiğinde yapılacaktır.

İlk Sayfa
100%

Kalan %20 ödeme siteniz ilk sayfaya geldiğinde yapılacaktır.

 • Aşağıda Seo ile ilgili biraz uzunda olsa bilgiler vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz. 
 • Siteniz için ücretsiz analiz ve fiyat teklifi için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Ücretsiz teklif ve analiz isteyinAmokas Seo

Seo çalışmalarımızda izlediğimiz fiyatlandırma yöntemini buradan izleyebilirsiniz.

SEO NEDİR?

Arama motorunun, Tarama ve indeks oluşturma ve hesaplamayla ilgili çözümler sağlamak & sonuçları sunmak gibi iki ana işlevi vardır.

1. İnternet sunucuları ağı (www) üzerindeki milyarlarca belge, sayfa, dosya, haber, video ve fotoğrafı indeksleme&Tarama

2.İlgili sayfaların alım ve sıralamasını sıkça kullanıcılar yoluyla sorgular.

 1. WEBİ TARAMA ve İNDEKSLEME

İnternet sunucuları ağını (www) büyük bir şehirdeki metro durağı gibi hayal edin.

Her durak kendine özgü bir belgeye sahiptir. (bazen bir PDF,JPG ya da başka bir dosya olsa da genellikle web sayfası). Arama motorlarının şehrin girişine ilerlemek yol üzerindeki tüm durakları bulmak için bir yola ihtiyaçları var, bu yüzden en uygun yolu (linkleri) kullanırlar.

“Web’teki link yapısı bütün sayfaları birbirine bağlayarak hizmet verir.”

Linkler aracılığıyla “ağ” ya da “crawlers” denilen otomatikleştirilmiş arama motorları milyarlarca birbiriyle ilgili belgeye ulaşabilir.

Öncelikle makineler bu sayfaları bulur, ardından kodlarını çözer ve büyük çaptaki sürücülerde parçalar halinde sonraki bir arama sırasında ihtiyaç halinde tekrar kullanmak için saklar. Saniyede bir kısmına ulaşılan devasa büyüklükteki milyarlarca sayfaya başarıyla ulaşmak için arama motorları tüm dünya çevresinde veri merkezleri oluşturmuştur.

Geniş özelliklerdeki bilgileri işleyen binlerce makine bu devasa büyüklükteki saklama birimlerinde tutulur. Bununla birlikte, bir kişi herhangi bir ana motorda arama yaptığında, bu makineler derhal sonuçları alır- bir iki saniyelik bir gecikme memnuniyetsizliğe sebep olur, bu yüzden motorlar mümkün olduğunca hızlı sonuçları sağlamak için çok fazla çalışır.

2.Sonuçları Sağlama

Arama motorları cevap makineleridir. Bir kişi çevrimiçi olarak bir şey aradığında, arama motorlarının milyarlarca dosya kitaplığını iyice araması ve iki şeyi yapması gerekir: birincisi, araştırmacının sorgusuna ilgili ya da yararlı olacak sonuçları bulur ve ikincisi, gereksiz olarak algılanan dosyaları sıralar. ‘İlgi’ ve ‘önem’in her ikisi de SEO işleminin etkisi anlamına gelir.

Arama motoruna göre, ilgili kelimesi basitçe doğru kelimelerle bir sayfayı bulmaktan daha fazla anlama gelmektedir. Web’in önceki zamanlarında, arama motorları bu basit adımdan daha ileriye gidemezlerdi ve sonuçları netice olarak görülürdü. Gelişim boyunca, zeki mühendisler araştırmacıların memnun kalıp hoşlarına gidecek faydalı sonuçları bulmak için daha iyi yollar tasarladılar. Bu gün, yüzlerce faktör ‘ilgi’den etkilenir, bunların çoğunu bu rehberde konu edeceğiz.

Arama Motoru Önemi Nasıl Belirler?

Bu günlerde, ana makinalar tipik olarak önemi popülarite-daha popüler bir site, sayfa, belge; içinde daha değerli bilgiler içeren-olarak açıklarlar. Tanımlanan popülariteyi ölçümler kullanarak kullanıcıların beklentilerini arttırması, bu varsayımın pratikteki başarısını kanıtlar. İlgi ve popülerite tam olarak belirtilmez. Bunun yerine motorlar dikkatlice buğdayı samandan ayırmak ve tadına göre (ya da çiftçiler buğdayın değerini nasıl beliyor ise) sıralamak için matematiksel dengeler -algoritma- işler.

Bu algoritmalar çoğunlukla yüzlerce öğeyi kapsar. Araştırma pazarlama alanlarında, bu öğelerden sıklıkla ‘sıralama faktörleri’ diye bahsederiz. ‘Arama Motorları Sıralama Faktörleri’ üzerine özel olarak bir kaynak işlenmiştir.

‘Üniversiteler’ sorgulamasında sonuçlarda Ohio State en ilgili ve popüler sayfa iken, Harvard daha az ilgili/popülerdir.

O Zaman Nasıl Bir Başarı Elde Edebilirim? Ya da Arama Pazarlamacıları Nasıl Başarılı Oluyor?

Arama motorlarının algoritmasına ilk bakıldığında anlaşılamaz görülebilir. Motorlar

kendilerine daha iyi sonuçlar elde etmek ve işlemleri biriktirecekleri ufak bir kavrama sağlarlar. En uygun şekle getirmek ve en iyi pratikleşme için motorların kendilerine sağladıkları aşağıdadır:

Google Web Sorumlusu Tarafından SEO Uzmanlarına Öneriler

Google çalışanları arama motorlarında daha iyi bir sıralama almak için yazılanları takip etmenizi önerirler:

 • Öncelikle sayfalarınızı arama motorları için değil kullanıcılar için yapın. Kullanıcılarınızı kandırmayın yada gizlenmek olarak bahsedilen arama motorlarına kullanıcılarınıza sunduğunuzdan farklı içerik sergilemeyin.
 • Sitenizi açık bir düzen ve metin bağlantılarıyla oluşturun. Her sayfa sabit bir linkten ulaşılabilir olsun.
 • Kullanışlı, bilgi açısından zengin oluşturun ve tam anlamıyla ve açıkça içeriğinizi belirten sayfalar yazın. Başlık elementlerinizin ve ALT bağlantılarınızın kesin ve betimleyici olduklarından emin olun.
 • Betimleyici, arkadaş canlısı URLler için anahtar kelimeler oluşturun. İçerik kopyasını oluşturmak için 301 yönlendirmelerini ya da rel= ‘standart’ elementleri kullanarak URL’nin bir versiyonuyla bir belgeye ulaşmaya çalışın.
 •  

Bing Web Sorumluları Tarafından SEO Uzmanlarına Öneriler

Microsoft’taki Bing çalışanları arama motorlarında daha iyi bir sıralama almak için yazılanları takip etmenizi önerirler:

 • Açık, anahtar kelimeli zengin bir URL yapınızın olduğundan emin olun.
 • İçeriğin Adobe Flash Player, JavaScript, Ajax gibi zengin araçlarla gömülü olmadığından ve bu tarz araçların bağlantılarınızı böceklerden saklamadığının farkında olun.
 • Kullanıcıların araştırmalarıyla eşleştirmek için araştırmalara bağlı olarak çeşitli anahtar kelimeli içerik oluşturun. Düzenli olarak yeni içerikler üretin.
 • Saklamak istediğiniz isimleri resimlerin içine koymayın. Örneğin, şirketinizin adını ya da adresini saklamak istiyorsanız, şirket logosunun içinde görünmediğinden emin olun.

Web aramalarının çıkışından beri (15 yıldan fazla süredir), arama pazarlamacıları arama motorlarının sayfaları nasıl sıraladığı hakkında bilgi almak için metodlar buldular. SEO uzmanları ve pazarlamacılar kendi sitelerine ve müşterilerine daha iyi pozisyon sağlamalarında yardım etmek için o datayı kullanırlar.

Şaşırtıcı bir şekilde, kamu görüşü genelde düşük olmasına rağmen, motorlar bu çabaların çoğunu destekler. Ayrıca arama temsilcileri nadiren de olsa yöneticilere online bloglara, forumlara & gruplara online olarak katılımlarında yardımcı olurlar.

SEO üzerinde çevrimiçi pazarlama stratejisi oluşturmanın en önemli elementlerinden biri hedef kitlen için empati yapmaktır. Araştıran kişi sayısının ortalamasını ve daha spesifik olarak aradığın hedef satışını göz önünde bulundurduğunda, kullanıcılara daha etkili bir şekilde ulaşabilir ve onların varlığını koruyabilirsin.

Arama motoru kullanımı yıllardır gelişmektedir fakat bir araştırma yönetiminin başlıca prensipleri değişmeden kaldı. Araştırma sürecini kapsayan adımlar aşağıda verilmiştir:

 1. Cevap, çözüm ihtiyacı ya da bilgi birikimi yapınız.
 2. “Sorgu” olarak da bilinen bir dizi kelime, kalıp ihtiyacını belirleyiniz.
 3. Bir arama motoruna sorguyu giriniz.
 4. Eşitlik için sonuçları gözden geçirin.
 5. Bir sonuca tıklayın.
 6. Çözümü bir çözüm ya da link için tarayın.
 7. Eğer memnun kalmazsanız arama sonuçlarına geri dönün ve başka bir linki tarayın.
 8. Sorgunuzu düzeltmelerle yeni bir araştırma yapın.

‘Yapacaklarınızı arama motorları için değil kullanıcılarınız için inşa edin.’ demek isteriz. Kullanıcılarınız sitenizde bir olumsuzluk yaşadığında, aradıklarını bulamadıklarında ya da hedeflerine ulaşamadıklarında, genelde arama motorunun kötülüğüyle ilişki kurulur. Diğer yandan kullanıcı sitenizden memnun kalması, iyi bir deneyim yakalaması, arama motorunun ve sitenin birlikte bilgi ya da sonuç sağlamasındandır.

Kullanıcılar neyi arıyor? Aşağıda kullanıcıların genellikle kullandıkları 3 çeşit arama sorgusu vardır:

 • “YAP” İşlem sorgusu- Uçak bileti alma ya da şarkı dinleme gibi eylem sorguları
 • “BİL” Bilgi sorgusu- Kullanıcının bir grubun adını ya da New York City’deki en iyi restoranı araması
 • “GO” Navigasyon sorgusu- Facebook ya da NFL’nin ana sayfası gibi belirli varış noktalarını arama

Ziyaretçiler arama kutusunda bir sorgulama yaptığında ve sitenize ulaştığında, bulduklarından memnun kalacaklar mı? Arama motorları her gün milyonlarca kez bu sorunun cevabını ortaya çıkarmaya çalışırlar. Arama motorlarının öncelikli sorumluluğu, kullanıcılara ilgili sonuçları servis etmektir.

Bunların hepsi kelimeleri küçük bir kutuya yazmakla başlar.

Arama motorları webi nasıl tarayacaklarında ve içeriği nasıl çevirecekleri konusunda sınırlandırılmışlardır. Arama motorları bir web sayfasına bizim baktığımız gibi bakmaz. Bu bölümde, web sayfalarının yapımının belirli tekniksel esasları üzerinde yoğunlaşacağız böylece arama motorları ve benzer ziyaretçiler için yapılandırıldılar. Bu bölüm rehberin, programcılarınızla, bilgi mimarlarınız ve tasarımcılarınızla paylaşacağınız harika bölümlerinden biridir, böylece bir site yapısındaki tüm taraflar plan yapabilir ve arama motoru dostu bir site geliştirebilir.

İndekslenebilir İçerik

Arama motorlarında listelenmek için en önemli içerik HTML metin formatında olmalıdır. İleri seviye tarama teknolojisine rağmen, fotoğraflar, Flash dosyaları, Java uygulamaları ve diğer yazısız içerikler genelde arama motorları tarafından ya görmezden gelinir ya da değeri düşürülür. Ziyaretçilerinize gösterdiğiniz sunduğunuz kelimeler ve kalıpların arama motorlarında görünürlüğünden emin olmanın en kolay yolu, sayfada HTML metnine yer vermektir. Dahası, daha iyi formatlama ya da görsek sunum tarzı isteyenler için ileri seviye metodlar da uygundur:

 1. gif, jpg, ya da png formatındaki fotoğraflar, arama motorlarına görsel içeriğin bir metin tanımı sağlanarak HTML ‘de “alt özellik” oalrak görevlendirilebilir.
 2. Arama kutularına navigasyon ve tarama linkleri eklenebilir.
 3. Flash ya da Java plug-in sayfaya metinle eklenebilir.
 4. Video & ses içeriğinin, kullanılan kelime ve kalıplar motorlar tarafından indekslenmek istenir diye beraberinde bir transkripsiyon olmalıdır.

Bir Arama Motoru Gibi Görmek

Web sitelerin indekslenebilir içerikle ilgili belirli sorunları vardır, bu yüzden iki kez kontrol etmek gerekir. Google önbellek, SEO-browser.com ya da MozBar gibi araçlar kullanarak içeriğindeki hangi elementin motorlara görünür ve indekslenebilir olduğunu görebilirsiniz. 

Sadece içerik metnini kontrol etmek değil aynı zamanda iki kez kontrol etmek için SEO araçlarını kullanmak akıllıca olur. Bu şekilde arama motorları resimlerinize ardından da linklerinize ulaşır.

Taranabilir Link Yapıları

Arama motorlarının büyük çaptaki indeks bağlantılı anahtar kelimesinde sayfaların sıralanması için içeriği görmeleri gerektiği gibi ayrıca içeriği bulmak için linkleri de görmeleri gerekir. Örümceklerin bir websitenin patikalarını araştırmasına izin veren taranabilir bir link yapısının bir sitedeki bütün sayfalarını bulması önemlidir. Binlerce sitenin yüzlercesi arama motorlarının erişemediği yollarda kritik navigasyon hataları yapar, böylelikle arama motorlarının indekslerinde sayfaları oluşturmak için yeteneklerinin pekişmesi listelenir.

Örnek üzerinde, Google örümceği sayfa A’ya ulaşmıştır ve sayfa B ve E’ye olan linkleri görmektedir. Fakat C ve D sitede önemli sayfalar olmasına rağmen, örümceğin onlara ulaşabilecek yolu yoktur.(Nerden oluşturulduğuna bile)Bu, o sayfalarda direkt tarama linklerinin olmadığını gösterir. Google ‘ın ilgilendiği kadarıyla oluşmamış olabilirler-eğer örümcekler ilk girişinde bu sayfalara erişemezlerse, mükemmel içeriğin, iyi anahtar kelimelerin ve akıllı pazarlama olması bir şeyi değiştirmez.

Bir Linkin Anatomisi

Tanım üzerindeki ”<a”, linkin başlangıcını göstermektedir. Link tagleri içerir, kullanıcılar başka bir sayfaya geçebilsin diye sayfada tıklanabilir bölge sağlar. Bu internet köprülerinin orijinal navigasyon elelementidir. Link yer yönlendirmesi, linkin bulunduğu yeri tarayıcılara (ve arama motorlarına) anlatır. Sonra, SEO dünyasında ‘anchortext’ denilen linkin ziyaretçiler için görülür payı linkin gösterdiği sayfayı tanımlar. Örnek sayfa, WashingtonD.C.’den arkadaşım Jan Wye’nin yaptığı gelenek kemerleri hakkındadır,bu yüzden ‘Jan Wye’nin Gelenekle Tasarlanmış Kemerleri’ adlı bir ‘anchortext’i kullandım.. “” linki kapar, böylece sonraki elementler linke bağlanamazlar.

Bu bir linkin en temel formatıdır ve arama motorları için fazlasıyla anlaşılabilirdir. Örümcekler, webteki motorların link grafiklerine bu linki eklemeleri (Google PageRank) gerektiğini, bunu bağımsız değişken sorguyu hesaplamak için kullanmaları gereksizdir ve örnekte gösterilen sayfanın içeriğini indekslemek için takip etmeleri gerektiğini bilirler.

Sayfalara neden ulaşılamadığıyla ilgili birkaç örnek:

İstek-Talep Formu

Kullanıcılarınızdan içeriğe girmeden önce bir anket doldurmalarını isterseniz, arama motorları bu korunan sayfaları hiç görmeyebilir. Forumlar parolayla korunan giriş yada gelişmiş bir anket içerebilir. Her durumda, arama örümcekleri genellikle forum önermezler ve böylece, herhangi bir içerik ya da link arama motorlarına görünmez bir link aracılığıyla erişebilir olur.

Ayrıştırılamaz Jawascript Linkleri

Linklerde Jawascript kullanıyorsanız, arama motorlarının taramadığını ya da linkin içinde bulunanların çok az değer taşıdığını bulabilirler. Standart HTML linkleri, örümceklerden taramasını istediğiniz herhangi bir sayfada Jawascript ile değiştirilir(ya da eşleştirilirler).

Meta Robotları Tagi ya da robots.txt tarafından bloklanan sayfaları gösteren linkler

Meta robotları tagi ve robots.txt dosyaları, site sahibine bir sayfaya spider girişini kısıtlama izni verir. Webmasterların istemeden bu direktifleri hilekar robotlar tarafından giriş bloklama teşebbüsü olarak kullanmaları yalnızca arama motorlarının taramalarının durumlarını göstermek için uyarılmışlardır.

Framesor I Frames

Teknik olarak frame ve i-frame linkleri organizasyon ve takip durumundaki motorlar için yapısal sorunlar dışında taranabilir arama motorlarının nasıl indekslediği ve linkleri nasıl takip ettiği konusunda iyi bir teknik bilgiye sahip ileri seviye bir kullanıcı değilseniz en iyisi uzak durmanızdır.

Robotlar arama formlarını kullanmaz.

Bu direk olarak formlardaki uyarının üzerine olsa da, bahsedilmesi gereken yaygın bir problemdir. Bazı webmasterlar, sitelerine arama kutuları yaparlarsa arama motorlarının ziyaretçilerin aradığı her şeyi bulabileceklerine inanırlar. Ne yazık ki, örümcekler içerik bulan aramalar yapmazlar ve milyonlarca sayfa erişilemez duvarlar ardında gizlenmiş, bir sayfa bağlayana kadar anonimliğe mahkum edilmiştir.

Flash, Jawa ya da diğer eklentilerdeki linkler

Panda sitesinin içinde bulunan linkler mükemmel bir olağanüstü örneklemdir. Düzinelerce panda, Panda sayfasına listelenip bağlanmasına rağmen, hiçbir örümcek sitenin link yapısına, motorlara görünmez hale getirmeye uğraşmaz.

Sayfalardaki yüzlerce binlerce linkler

Arama motorları belirli miktarda olmayan verilen sayfadaki çok fazla linki tarar.Bukısıtlama,spamlari kesmek ve sıralamaları belirlemek için gereklidir. 100 linkli sayfalar, linklerin hepsi alınmama ve indekslenme riskindedir.

Tuzaklardan kaçınırsan,spiderların kolaylıkla erişebildiği sayfa içeriklerine izin veren temiz örümcekler tarafından taranabilecek HTML linklere sahip olursun.

Rel=nofollow

Rel=nofollow takip eden söz diziminde kullanılır.

Linklere uygulanan çok fazla sembol vardır fakat motorlar hemen hemen hepsini görmezden gelir. Rel=nofollowtaginin önemli istisnasıyla yukarıdaki örnekte biz site sahipleri rel=nofollow tagını ekleyerek normal ‘editörel oylama’ olarak yorumlanmasını istemediğimizi arama motorlarına belirtiriz.

Nofollow, arama motorlarına her link, takip etmemelerini söyler. Nofollow tagı otomatik blogyorumlarını,konuk defterini ve spam bulaştıran linkleri durdurmaya yardım eden bir metot olarak ortaya çıkmıştır.(daha fazlası için tıklayınız.) Fakat,zamanla öylece geçilen herhangi bir linkin değerinin hesaplanmasını belirten bir yöne doğru dönüşmüştür. Nofollowla bağlı linkler her arama motorunda farklı bir şekilde dönüştürülür,fakat ‘followed’ linkleri kadar normal geçmez.

Nofollow linkleri kötü müdür?

Followedcousinleri kadar çok değerli olmasalar da nofollowed linkleri, link profil çeşidinin bir parçasıdır. Çok fazla inbound linkli bir website çok fazla nofollow linki biriktirir ve bu kötü bir şey değildir.SEOmoz’un Sınırlama Faktörü, yüksek sıralamalı siteler alçak sıralamalı sitelere göre yüksek yüzdelikte inbound nofollowed linklere sahiptir.

Google

Google, çoğu durumlarda ne nofollowed linklerini takip eder ne de PageRank’e ya da anchortextvalues’a transfer eder. Özünde, nofollow kullanmak webteki tüm grafiklerden istenen linkleri kesmeye yardımcı olur. Nofollowed linkleri hiçbir önem taşımazlar ve HTML metni olarak çevirilirler (Hiç oluşmamış gibi). Çok fazla webmaster, Wikipedia gibi yüksek otoriteli bir sitede nofollow linki bile güvenilir bir işaret olarak dönüştürülebilir.

Bing&Yahoo!

Yahoo! arama sonuçlarına güç sağlayan Bing, link grafiklerini nofollowed linklerini içermediğini ayrıca bildirdi. Geçmişte, nofollowed linklerinin yeni sayfaları keşfetmek için bir yol olarak tarayıcıları tarafından kullanabileceklerini de belirtmiştir. Bu yüzden onlar bu linkleri kullanabilirken, sıralamaları etkileyen bir metot olarak saymazlar.

Arama Motoru Pazarlaması Neden Gereklidir?

Arama motoru optimizasyonunun en önemli özelliği, kullanıcıların ve arama motorlarının anlaması için sitenin kolay olmasıdır. Arama motorlarının gittikçe artan tecrübesine rağmen, hala bir insanın herhangi bir siteyi görüp anladığı gibi anlayamadığı zamanlar vardırsa, motorlara her bir sayfanın ne hakkında olduğu ve kullanıcılar için nasıl kullanışlı olabileceği konusunda yardımcı olur.

SEO karşıtı genel bir sav

Sık sık aşağıdaki gibi ifadeler duyuyoruz:

“Hiçbir zeki mühendis, web sitelerin sıralanması ve indekslenmesi için kurallar ya da prensipler gerektiren bir arama motoru oluşturamaz. Yarım akıllı biri bile her hangi bir yapıyı tarayabilen, her hangi bir boyutta karışık ya da kusurlu olan kodu ayrıştırabilen ve bununla birlikte lisanssız arama pazarlama uzmanları tarafından optimize edilmiş sonuçlar yerine en iyi ve alakalı sonuçlara dönmek için bir yol bulabilen bir sistem isteyebilir.”

Fakat…

Aile köpeğinizin bir fotoğrafını online olarak postaladığınızı hayal edin. Her hangi bir kişi köpeğinizi ‘orta boylarda, siyah, bir şeyler attığınızda onu getirerek parkta oyun oynayan ve Lab’a benzeyen bir köpek’ olarak tanımlayabilir. Diğer yandan dünyanın en iyi arama motoru bile, herhangi bir yerdeki fotoğrafı anlamakta zorlanabilir. Bir fotoğrafı anlamak için nasıl bir arama yaparsınız? SEO, motorların içeriği anlamaları için webmasterların ipuçları oluşturmalarını sağlar. İçeriğinize uygun yapılar eklemeniz, SEO için önemlidir.

Arama motorlarının yapabilecekleri şeyleri ve sınırlarını anlamanız, uygun bir şekilde oluşturabileceğiniz, biçimleyebileceğiniz ve sitenizin içeriğini notlarla açıklayabileceğiniz arama motoru örümceklerinin özümleyebileceği bir yol sağlar.

Sınırlandırmalar x3

Arama Motoru Teknolojisinin Sınırları

Büyük arama motorlarının tümü 1. Bölümde açıklandığı gibi aynı prensipler üzerine kuruludur. Otomatik arama motorları webi tarar, linkleri takip eder ve büyük çaptaki veri tabanlarını indeksler. Şaşırtıcılıktan öte bir şey olmayan bu göz kamaştırıcı suni zeka çeşidine bu şekilde ulaşır. Modern arama teknolojisi söylenildiği gibi tamamen güçlü değildir. Kapsama ve sıralamadaki çok büyük problemlere sebep olan tüm türlerin teknik sınırlamaları vardır. Aşağıda en yaygın olanlar listelenmiştir.

 1. Spidering ve Problemleri İndeksleme
 • Arama motorları üye girişi gibi online durumlarda başarılı değildir ve bu sebepten dolayı bu durumların arkasında saklı kalan herhangi bir içerik bulunabilir.
 • İYS (İçerik Yönetim Sistemi) kullanan web siteleri genelde aynı sayfanın iki suretli versiyonlarını oluştururlar. (Bu orijinal içerik arayan arama motorları için büyük bir problemdir.)
 • Bir web sitenin tarama direktiflerindeki (robots.txt) hatalar, arama motorunun tümüyle kapanmasına sebep olabilir.
 • Zayıf link yapıları bir web sitenin içeriğinin tamamına ulaşmaya çalışan arama motorlarının çöküşüne sebebiyet verir. Diğer durumlarda, zayıf link yapıları, arama motorlarına içeriği arama motoru örümceklerine kayıtlarındaki ‘önemsiz’ olarak belirtilen şeyleri açığa çıkarmayı minimalize etmek gerekir.

İçerik dışı metin çevirimi

 • Motorlar, HTML metinleri dışındakileri okumakta iyileşmesine rağmen, zengin medya formatını arama motorlarını ayrıştırması zordur.
 • Bu, Flash dosyalarındaki, fotoğraflarındaki, video, ses & eklenti içeriğindeki metinleri de kapsar.

2. Sorgu Eşleme İçeriği

 • Metinler, insanların araştırmaya alışık olduğu yaygın terimlerle yazılmaz. Örneğin, insanlar aslında ‘buzdolabı’ olarak araştırırken, ‘yiyecek soğutma üniteleri’ diye araştırmak
 • Dil ve uluslararası hale getirilen alt yazılar. Mesela Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesindeki ‘renk’ kelimesinin yazılışındaki farklılık (renkli). Şüphe içinde insanların aramalarını kontrol edersin ve içeriğine uygun olanı kullanırsın.
 • Lokasyon kullanımı. Ziyaret edenlerin çoğunluğunun Japon olduğu websitede, Polonyaca içeriği kullanmak
 • Karışık içerik sinyalleri. Örneğin, blog gönderisinin başlığı ‘Meksika’nın en iyi kahvesi’ olan bir gönderinin mükemmel bir kahve servis edilen Kanada’da bir tatil yeriyle alakalı olması. Bu karışık mesajlar arama motorlarına kafa karıştırıcı sinyaller göndermektedir.

3.”Ağaç ormanda düşerse” Durumu

SEO, sadece arama motoru web gelişiminin teknik detaylarını düzeltmek değildir. Pazarlamayla da ilgilidir. Belki de en önemli içeriği arama motorlarının işlevselliğini kavramaktır. Mükemmel bir site oluşturabilirsiniz fakat işlevselliği sağlamadığınız sürece içeriği arama motorlarına görünmez olacaktır. Bu, sonuçları göstermede ‘ilgi’ ve ‘önem’in ölçülerine bağlı olan arama teknolojisinin doğasından kaynaklanır.

“Ağaç ormanda düşerse” atasözü, ‘Eğer civarda sesi duyacak kimse yoksa, aslında gerçekleşmemiş olabilir.’ i varsayar. Diğer yandan, eğer kimse sizin içeriğinize bağlanmazsa, arama motorları da onu görmezden gelebilir.

Motorların kaliteyi ölçme içgüdüsü ve web üzerindeki fantastik içerik parçalarını keşfetme potansiyeli yoktur. Sadece insanların keşfetme, tepki gösterme, yorumlama ve bağlanma gücü vardır. Bu yüzden harika içerik kolayca oluşturulamaz, paylaşılıp bilgi alışverişi yapılır. Arama motorları, popüler olan web sitelerine en yüksek kaliteyi sağlama gibi mükemmel bir iş yapmaktadır fakat bu popülariteyi meydana getiremez. Bu yetenekli internet pazarlamacılarının birhedefidir.

On pozisyon, sıralama düzenlemesi, tıklama trafiği ilgili pozisyonlarına ve araştırmacıları etkileyen yeteneklerine bağlıdır. Pozisyon 1,2 ve 3teki sonuçlar, sayfa altındaki sonuçlardan ve karışık sayfalardaki sonuçlardan çok daha fazla trafiğe maruz kalır. Çok fazla dikkatin çok az listeye gitmesi, arama motorları sıralamasında bir finansal teşvikin her zaman olacağı anlamına gelir. Her ne kadar arama yönü değişse de, web siteleri ve iş dünyası bu trafik, tarama ve sağlanan görünürlük için yarış halinde olacaklardır.

Sürekli tema değiştirmek

1990ların ortalarında arama pazarlama başladığında, meta anahtar kelimeleri etiketi ve anahtar kelime dolgusu iyi sıralama için gerekli taktiklerin bütün düzenli parçalarıydı.2004’te,bağlayıcı metinle link bombalanması, spam bulaştıran otomatik blog yorumundan link toplulukları alınması ve websitelerin ortak link çiftlikleri yapısı akış için geliştirilebilirdi. 2011’de sosyal medya pazarı ve dikey yerleştirme arama enklüzonu arama motoru optimizasyonunu yürütmek için başlıca metotlardır.

Gelecek belirsizdir fakat arama dünyasındaki değişim sabittir. Bu sebeple, arama pazarlama, web üzerinde rekabetçi kalmayı dileyenler için değişmeyen ihtiyaç olarak kalacaktır. Diğerleriyse SEO’nun yok olacağını ya da spam olacağını iddia eder. Gördüğümüz üzere, düz mantık olan web sitelerin arama motorlarında ilgi ve yerleşim için rekabet içinde olmaları ve bu aramalarla en iyi bilgi ve tecrübeyle artan akış ve görünebilirliğin yararlarını alması dışında bir savunmaya ihtiyaç yoktur.

Son birkaç yılda, arama motorların nasıl çalıştığı ile ilgili yanlış bir kanı ortaya çıkmıştır. Başlangıç seviyesinde bir SEO için, nasıl daha etkili performans sergileneceği konusunda kafa karışıklığına sebep olur. Bu bölümde efsanelerin arkasındaki gerçek hikâyelere bakacağız.

ARAMA MOTORUNA KAYIT

Klasik SEO devirlerinde, arama motorlarının kayıt formları vardı ve bu optimizasyonun bir parçasıydı. Webmaster ve site sahipleri, kendi sitelerinin etiketlerini ve sayfalarını, anahtar kelime bilgileri ile birlikte arama motorlarına kaydettiriyorlardı. Kaydettirmenin ardından, bir bot, sitenizi tarayıp edindiği kaynakları dizinine ekliyordu. Basit bir SEO!

Fakat maalesef ki bu süreç iyi bir ölçeklendirme olamadı. Kayıtların çoğu spam oldu ve bu uygulama artık tarama tabanlı arama motorlarına yol verdi. 2001’den sonra, hiçbir arama motoru sadece kayıt ile çalışmamıştır çünkü zaten işe yaramaz hale gelmiştir ve arama motorları nadiren gönderilen URL’leri kullanırlar. Bu da diğer sitelerden link edinmenin en pratik yoludur. Bu içeriğinizi arama motoruna doğal gösterecektir.

Hala kayıt sayfaları bulabilseniz de bunlar geçmiş zamanın kalıntılarıdır ve aslında modern SEO’da işlevsiz kalmıştır. Eğer bir SEO teklifinde arama motoruna kayıt servisi adımını görürseniz, gerçek SEO’ya koşun, yürümeyin. Arama motorları sitenizi taramak için kayıt servisini kullanıyorsa, yeterli link kazanmak, sıralamalarda rekabet edebilmek için şansız sayılabilirsiniz.

META ETİKETLERİ

Bir zamanlar, arama motoru kaydına benzer bir şekilde, meta etiketleri (özellikle, meta anahtar kelime etiketleri) SEO sürecinin önemli bir adımıydı. Eğer istediğiniz sıralamadaki kelimeyi, anahtar kelimeye dahil eder ve kullanıcılar bu terimleri kullandığında sizin siteniz başlarda çıkabilir. Bu süreç hızlı bir şekilde ölüme yaklaştı ve arama motorları için sıralama etkisi azaltıldı.

Başlık etiketi (kesinlikle bir meta etiketi değildir fakat aynı gruba dahil edilir) ve meta bilgilendirme etiketi (önceki rehberlerde anlattık), en iyi SEO uygulaması için kritik önem taşır. Ayrıca, meta robot etiketleri örümcek erişimini kontrol etmek için önemli bir araçtır.

Ancak SEO, sadece meta etiketleri ile alakalı değildir, en azından artık değil.

ANAHTAR KELİME DOLULUĞU ve YOĞUNLUĞU

Daha önce hiç spam gibi görünen bir site gördünüz mü? Belki şuna benzer bir şeylerdir:

“Ali’nin ucuz Ankara tesisatçısı, tüm tesisat işleriniz için Ankara’daki en ucuz tesisatçıdır. Çok geç olmadan ucuz bir Ankara tesisatçısı ile iletişime geçin.”

Beklendiği gibi, SEO’da kelime yoğunluğu etrafında dönen, arama motorlarının sıralama ve alaka durumuyla ilgili kullandıkları bir efsane vardır-verilen kelimenin metinde kullanılma sayısını, metindeki tüm kelimelerin sayısına bölen bir matematiksel formül vardır-.

Yanlış zamanda kanıtlanmış olsa da, bu efsanenin bacakları vardır. Birçok SEO aracı anahtar kelime yoğunluğu hala çok önemlidir. Fakat aslında böyle değildir. Bunu görmezden gelin, ve anahtar kelimeleri zekice ve akılda kalacak şekilde kullanın. Kelimenizin sayfanızda 10’dan fazla bulunması, sizin spam olduğunuzu düşündürmeyecek iyi bir kaynaktan link edinmekten daha az etkilidir.

DOĞAL SONUÇLAR İÇİN ÖDEME YAPMAK

Şimdi, en yaygın komplo teorisi zamanı. Arama motoru reklamcılığına (PPC) harcama yapmak, doğal SEO sıralamanızı yükseltir.

Duyduğumuz ve tanık olduğumuz tüm tecrübelerle söylüyoruz ki, bunu yapmanın organik sıralamaya hiçbir kanıtlanmış etkisi yoktur. Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorlarının bu tür geçitleri önlemek için çok etkili duvarları vardır.

Özellikle Google’da, reklamcılar her ay onlarca milyon dolarlık harcama yapıyorlar ve onlar internette, arama sonuçlarında herhangi özel bir ulaşım veya ayrıcalığa sahip olamıyorlar. Arama motorlarında bulunan bu bariyerler ile ayrıcalıklar korunuyor ve biz inanıyoruz ki para ile yükselme de bir efsane olarak kalacaktır. Zaten biz, anahtar kelimeniz için yaptığınız harcamalarla zaten organik tıklama oranlarınızı arttırabileceğinizi gördük.

ARAMA MOTORU SPAMLARI

Arama olduğu sürece, spam siteler de varlığını sürdürecektir. Spamın arama motorlarında uygulanması-sayfalar oluşturarak, sıralamayı yapak yollarla şişirmek veya sıralama algoritmalarını kısa içerikler için kullanmak-1990’ın ortalarından beri yükselişe geçti.

Emeğinin Karşılığını Alamamak

Kullanıcılar spamdan nefret eder ve arama motorları da bununla savaşmak için finansal teşvikler verir. Yaygın bir inanışa göre, Google, 10 yılının üzerinde bir zamandan beri, spam kaldırma ve kontrol etme konusunda rakiplerinden çok daha üstün ürünlere sahip. Bu şüphesiz tüm arama motorlarının üzerinde zaman ve kaynak harcadığı bir konu. Spam hala bir vesileyle çalışırken, iyi içerik oluşturmak için daha fazla emek harcamak gerekir.

Neden tüm bu zaman ve emeği arama motorlarında ziyan etmek yerine, uzun vadeli bir yatırım yapmayasın ki?

Akıllı Arama Motorları

Arama motorları, ölçeklerin belirlenmesi, spam manipülasyonu ile mücadele ve amaçlanan algoritmalarda daha dramatik darbeler yapma konusunda harika bir iş yapmış. Trustrank gibi karmaşık kavramlar, çok tıklananlar, istatistik analizler, tarihsel kayıtlar, spam sitelerin değerini aşağı çekmek ve beyaz şapkalı (arama motorlarına ters düşmeyen, kurallar dahilinde) taktikler kullananları daha cazip kılmak gibi uygulamaları vardır.

Daha yakın zamanlarda, Google Panda güncellemesi ile gelen yeni spamla mücadele çalışmalarını ve düşük değerli sayfaların skala içinde daha az bulunmasını sağlayacak algoritmalarını tanıttı. Eğer arama motorlarının görevi kaliteli sonuçları sunmak ise, onlar yıldan yıla daha iyiye gidiyor.

Bu rehber size belirli spam taktiklerini göstermek için tasarlanmamıştı fakat bir çok site bu yüzden ceza alabiliyor, banlanabilyor, yardım arayabiliyor. Biz arama motorlarının spam belirlerken kullandıkları ve SEO’cuların uzak durması gereken problemleri anlatacağız. Arama motorlarından spam ile alakalı detaylı bilgi almak için, Google Webmaster Yönergesi veya Bing Webmaster SSS’lara bakabilirsiniz.

Hatırlamanız gereken en önemli nokta ise: Manipülasyon çalışmaları çoğu zaman size yardımcı olmaz, fakat bunlar sizin sitenizin ceza almasına yol açabilir.

Sayfa Düzeyinde Spam Analizi

Arama motorları, web siteleri ve sayfalarda tek tek spam analaizi yapar. İlk önce URL düzeyinde nasıl değerlendirme yapıldığına bakacağız.

Anahtar Kelime Doldurma

En açık ve talihsiz spam tekniklerinden biri, anahtar kelime doldurmaktır. Bu yöntem basit olarak, arama motorlarının sizin sitenizi arama sonuçlarında daha uygun görmesi için sitenin içine tekrarlı ve gereksiz biçimde anahtar kelimelerle doldurmaktır. Bunun arkasındaki düşünce- belirlenen bir terimin sayfadaki tekrarlanış sayısını arttırmak, sayfanın sıralamasını arttırabilir -genellikle yanlıştır. İlk sıralarda bulunan sayfalarla yapılan çalışmalarda, bu sayfalardaki anahtar kelime tekrarlarının kısıtlı olduğu ve bunun üst sıralara yerleşmekle arasında düşük bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.

Arama motorlarının bu işte çok etkili ve açık yöntemleri vardır. Anahtar kelimelerle doldurulmuş bir sayfayı taramak çok zor değil ve arama motoru algoritmalarının tümü bunun için. Konu hakkındaki daha fazla bilgiye ve Google’ın görüşlerine, onların web spam ekibinin başında olduğu bir blogdan ulaşabilirsiniz. –mattcutts.com-

Spam Linkler

En çok kullanılan spam yöntemlerinden biri de, manipülasyon yapmak amacıyla toplanan linklerdir. Buradaki amaç da, arama motoru algoritmalarında görünürlüğü ve yapak popülerliği arttırmaktır. Bu spam yapmanın en zor yollarından birisidir çünkü arama motorlarının bunu anlamak için birçok yolu vardır. Bu yollardan birkaçı şunlardır:

Karşılıklı link değişim programları: siteler popülerliği arttırmak için, iki site arasında link alışverişi yapmaktadırlar. Fakat arama motorları bunu anlamakta ve cezalandırmakta çok iyidirler.

Link Şemaları: Link çiftlikleri ve ağlarını da içeren bu yol, sahte ve düşük değerli web siteleriyle yapılan ve yapak popülerliği artırmak amacında olan link inşalarıdır. Fakat arama motorları bu yöntemi de, site kayıtları, link örtüşmeleri ve diğer ortak yönler ile anlayabiliyorlar.

Ücretli Linkler: Üst sıraları hedefleyen web sitelerinin bir ücret ödeyerek, link satın almasıdır. Bu bazen link satın alanlar ve satanlar arasında büyük ağlara dönüşse de, arama motorları bunu durdurmak için çalışıyor (özellikle Google bu konuda büyük adımlar atmıştır.) fakat link satanlar ve alanlar bunu sürdürmekte inatçı.

Düşük kaliteli dizin bağlantıları, SEO alanında sık kullanılan bir yöntemdir. Para ile dizinden yer satan ve yasal olarak sıralamalarda başarı arttırabileceğini düşünen dizin sitelerinin sayısı çok fazladır. Google genellikle bu sitelerin PageRank derecelerini silerek ya da önemli ölçüde düşürerek mücadele etmeye çalışır.

Arama motorları, spam link inşa taktiklerini kullanırken tespit ettiği birçok kişi vardır ve etkilerini azaltmak için algoritmik metotlar geliştirir. Arama motorları, kullanıcı yorumları, webmaster veya SEO’cular tarafından gelen spam raporları ile yeni çıkan spam sistemleri ile mücadele etmeye devam edeceklerdir.

Gizlemek

Arama motoru rehberlerinin temel mantığı, normal bir kullanıcıya neyi gösteriyorsanız, arama motoru taraması yapan botlara da aynı şeyi göstermektir. Bunun anlamı, web sitenizdeki metinleri, html kodları kullanarak normal ziyaretçinin göremeyeceği duruma getirmeyin.

Bu rehber bozulduğunda, arama motorları bunu “gizlendi” olarak algılar ve arama sonuçlarından bu sayfaları kaldırır. Gizleme çeşitli yollarla ya da olumlu olumsuz nedenlerle yapılabilir. Bazı durumlarda arama motorları teknik olarak gizlemeye izin verebilir, fakat bu olumlu nedenlerle yapılmıştır.

Düşük Değerli Sayfalar

Web Spam, teknik olarak değerlendirilmese de, arama motorlarının benzersiz içeriği belirlemek için ve sıralama sonuçlarına katmadan değerini anlamak için birçok yöntemi vardır. En çok analiz eden sayfalar, “ince” afilliate marketing içeriği, çok fazla tekrar eden içerik veya dinamik tasarlanmış bir sayfa için oldukça az içerik barındıran sitelerdir. Arama motorları bu tarz sayfalara karşıdır ve bu tarz düşük değerli siteleri sonuçlarından çıkarmak için çeşitli link ve içerik analizi sistemi kullanırlar.

Google özellikle 2011 yılında çıkardığı Panda güncellemesi ile bu konuda daha katı önlemler aldı.

Alan Adı Düzeyinde Spam Analizi

Arama motorları sayfalar düzeyinde spam araştırmasının yanında, alan adları ve alt alan adları ile ilgili de özellikler belirlemiştir ve bu konuda da çalışmalar yapmaktadır. Açıkçası tüm alan adını denetlemek zor bir iştir fakat bu daha pratik ve ölçülebilir bir yöntemdir.

Link Uygulamaları

Tıpkı tek sayfalar gibi, arama motorları, web sitelerine gönderilen linkleri ve gönderenin kalitesini de izleyebilir. Siteler, manipülasyon yapıldığı açıkça belli olan aktiviteler anlaşıldığında, arama sırlaması konusunda ciddi yaptırımlar uygulanıyor veya arama sonuçlarından çıkarılıyor.

Güvenilirlik

Genellikle web siteleri, güvenilirliklerini diğerlerinin sahip olmadıkları sayesinde kazanırlar. Aslında SEO’cular, bu konuda büyük markalar için “çifte standart” uygulandığı görüşündeler. Arama motorları için, güvenilirlik genellikle aldığınız linklerle anlaşılır. Böylece, eğer kendi blogunuzda düşük kaliteli ve yinelenen yazılar yayınlar, sonra spam dizinlerden link alırsanız, sıralama konusunda önemli sorunlarınız olacak demektir. Fakat siz, aynı içeriği Vikipedi’de yazıp, aynı spam linkleri alırsanız, hala iyi bir sıralamaya sahip olacaksınız. Bu da güvenin göstergesidir.

Linkler aracılığı ile güven inşası da arama motorları için iyi bir yöntemdir. Biraz tekrar eden içerik ve birkaç şüpheli bağlantı, eğer sizin siteniz yüzlerce kaliteli linke sahipse veya CNN.com’dan bir link alabilişse büyük olasılıkla bu, göz ardı edilecektir. Diğer yandan, kaliteli linklere sahip olsanız bile, algoritmalar tarafından yine de sıkı bir kontrol altında olabilirsiniz.

İçerik Değeri

Ziyaretçiler için bir sayfanın benzersizliği ve içeriğin kalitesi nasıl belirleniyorsa, web siteler için de benzer yöntemler vardır. Sitelerin kullanıcılarına, benzersiz olmayan ve değersiz içerikler sunması, kendilerini sıralamanın dışında bulabilir. Arama motorları, dizinlerinde Vikipedi veya Amazon’un binlerce kopyasını görmek istemiyor ve bunu sağlamak için çalışıyorlar.

Arama motorları, sürekli olarak kendi sonuçlarının etkinliğini değerlendirirler. Kullanıcılar bir sonuca tıkladığında, hızlı olarak çıkıyor ve başka sonuca tıklıyorsa bu onların sonuçlarının kullanıcılara uygun olmadığını gösterir.

Bir sonuç için sıralama elde etmek yeterli olmaz. Önemli olan orayı hakettiğinizi tekrar tekrar kanıtlamaktır.

ARAMA MOTORUNDAN BANLANDIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ?

Arama motorundan ceza aldığınızı öğrenmek zor olabilir. Bir şeyler değiştiğini düşünüyorsanız, algoritmalar sizin siteniz hakkında olumsuz görüş bildiriyorsa, hemen ceza aldım diye üzülmek yerine aşağıdaki adımları kontrol edin.

Dışlanmak

Eğer arama sonuçlarından dışlandığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki akış şemasını takip ederek, daha kesin tavsiyelere ulaşabilirsiz.

Hatalar

Sitenizdeki hatalar, arama motoru taramalarını engelleyebilir. Google Webmaster Araçları hatalarınızı bulmak için iyi bir başlangıçtır.

Değişiklikler

Web sitenizde ya da sayfanızda yaptığınız değişiklikler, arama motorlarının sizin sitenize bakış açısını değiştirebilir.

Benzerlikler

Benzer backlinklere sahip web sitelerinde, eğer arama motorları algoritmalarını değiştirirse, bağlantı değerleri ve önemi kaybolabilir. Bu da arama sıralamalarınızı etkileyebilir.

Tekrar Eden İçerik

Günümüz web siteleri, yinelenen içerik sorunları ile dolu, özellikle büyük boyutlara ulaştıklarında.

CEZALARI KALDIRMAK

Arama motorlarına yeniden dahil olup, eski sıralara dönmek çok zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Ayrıca çoğu zaman neden ceza aldığınız hakkında geri bildirim almak da mümkün olmuyor. Ancak bir ceza almanız durumunda neler yapacağınızı bilmek önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

1- Eğer hala yapmadıysanız, sitenizi Google, Bing gibi büyük arama motorlarının Webmaster Araçları’na kaydettirin. Bu kayıt, güvenilirlik sağlayıp, destek ekibiyle iletişiminizi kolaylaştırır.

2- Webmaster Araçları’ndaki verileri iyice gözden geçirdiğinizden emin olun. Özellikle, spam uyarıları, bozuk sayfalar, tarama hataları gibi bölümlere dikkat edin. Çünkü başta spam sorunu olarak düşünülen cezalandırmalar, aslında erişebilirlik sorunu olabiliyor.

3- Webmaster Araçları’na bir form ile yeniden gözden geçirme taleplerinizi iletin. Bu da güvenilirlik sağlayan bir adım.

4- Tam açıklamaları dikkate almak önemlidir. Eğer spam olarak değerlendirildiyseniz, yaptıklarınızı kabul edin. Nerelerden nasıl link aldığınız gibi spam detaylarını anlatın çünkü arama motorları, özellikle Google, bu bilgilerden yola çıkarak algoritmalarını düzenlemek istiyor. Geri durun, onların sizi, yalancı, sahtekar ve uslanmaz olarak görmesi muhtemeldir.

5- Düzeltebildiğiniz her şeyi düzeltin. Eğer bağlantı aldıysanız bunları yok etmeye çalışın. Eğer bir manipülasyon yaptıysanız, başvurudan önce bunları da temizleyin.

6- Beklemeye hazırlanın. Cevabın gelmesi, haftalar hatta aylar alacaktır. Eski yerinize ulaşmanın ise çok daha uzun zamanlar alması muhtemeldir. Günde yüzlerce belki binlerce site cezalandırılıyor. Bu bilgi ile, destek ekibinin üzerindeki yükü anlayabilirsiniz.

7- Eğer internette, büyük, güçlü bir markanız varsa, yeniden gözden geçirme çok daha hızlı olabilir. Kuruluşun kaynağına giderek oradan da sorunu çözebilirsiniz. Arama motoru mühendisleri, düzenli olarak işleri ile ilgili konferanslara katılır, ve siz de bu konferanslara dahil olup direk mühendislerle, yeniden değerlendirilme konusunda görüşebilirsiniz.

Cezalandırmaları kaldırmanın, arama motorunun bir sorumluluğu olmadığının farkına varın. Yasal olarak, herhangi bir siteyi engelleme, sonuçlarında barındırmama hakkına sahiptirler. Yani sonuçlarda görünmek bir hak değil ayrıcalıktır. Bu yüzden itirazlarda bulunurken kaba olmayın ve geçerli nedenlerle derdinizi anlatın.

Anahtar kelime araştırması, arama kutusuna yazdığınız bir kelimeyle başlar.
Kelime araştırması yapmak, aramalardan yararlanılarak yapılan pazarlama alanında en önemli, en değerli ve geri dönüşü en yüksek olan adımdır. Doğru kelimeyi bulmak, sizin sitenizi yüksek bir yere getirebileceği gibi, yanlış bir kelime de sitenizin kötü sonla kapanmasına neden olabilir. Anahtar kelime çalışması yaparken sadece dedektif gibi SEO ile ilgili deneyimlerden yararlanmak değil, arama yapacak kullanıcıların düşünce ve isteklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.
Kelime araştırması yapmak, sadece siteye ziyaretçi çekmek olarak algılanmamalıdır. Önemli olan siteye gelecek doğru tipte ziyaretçileri bulabilmektir ki satış yapıp kar elde edebilesiniz. Kelime araştırması yaparken de dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, piyasadaki talep değişimlerini iyi takip edip, değişen pazar koşullarına cevap vermeniz gerekir. Çünkü zaten ürün veya içerik üretip, hizmet veren kimseler, pazardaki aramalarını çevrimiçi olarak yaparlar. Pazarlamanın tarihine baktığımızda, tüketicinin ne istediğini anlamak için hiç bu kadar kolay bir zaman olmamıştı. Yapacağınız doğru çalışmalarla kelime araştırmasını ve müşteri çekmeyi tarihten çok daha iyi bir şekilde başarabilirsiniz.
Bir Kelimenin Değeri Nasıl Belirlenir?
Bir anahtar kelimenin sizin siteniz için değeri ne kadardır? Eğer kendi online ayakkabı satış siteniz varsa, “kahverengi ayakkabı” kelimesiyle mi, yoksa “siyah çizme” kelimesiyle mi daha çok satış yaparsınız? Bunun için gerekli kelime araçları, arama motorları tarafından webmasterlar için çoğu zaman aktiftir. Fakat bu araçlar bize, bu kelimeden ne kadar trafik sağlayacağımızı kesin bir şekilde gösteremez. Daha kesin bilgiye ulaşmak için, kendi sitemizi tanımalı, bazı testler, deneyler, araştırmalar yapmalıyız, yani klasik online pazarlama formülü.
Bir Anahtar Kelimenin Değerini Anlamak İçin Basit Adımlar:
Kendinize Sorun:
Anahtar kelime benim sitemin içeriğiyle ilişkili mi? Arama yapanlar, bu kelimeyi kullanıp arama yaptıklarında, tam olarak neyi arıyorlarsa sizin sitenizde bulabilirler mi? Buldukları şeyle tatmin olabilirler mi? Bu trafik, finansal ya da diğer hedeflerinize ulaşmanız için yeterli mi? Eğer tüm bu soruların cevabı evet ise, devam edelim…
Büyük Arama Motorlarında Anahtar Kelimenizle Aramalar Yapın:
Büyük arama motorlarında yapacağınız bu aramalarla, kelimenizdeki rekabeti anlayabilir, hangi siteyle yarışacağınızı öğrenebilir ve bu yarışın ne kadar zor olduğunu fark edebilirsiniz. Arama yaparken üstte veya sağ tarafta reklam çıkıp çıkmadığına da dikkat ediniz. Genellikle,
çok reklam çeken anahtar kelimeler, yüksek değerli anlamına gelir. Ayrıca bu anahtar kelimelerin, doğrudan dönüşümlü ve kazancının yüksek olduğu anlamına da gelebilir.
Google Adwords ya da Bing Adcenter’da Örnek Bir Kampanya Başlatın:
Eğer web siteniz anahtar kelimede henüz bir dereceye gelmemişse, yine de ne olacağını görmek için “test” trafik satın alabilirsiniz. Google Adwords’de kampanyanızı oluştururken tam eşleşme seçip, kampanya sonuçlarını en azından 2 ila 300 tıklama arasında izleyin
Araştırma Sonuçlarıyla Birlikte Anahtar Kelimenizin Değerini Belirleyin:
Örneğin, eğer arama reklamınız 5000 gösterim elde etti, 100 ziyaretçi sitenize geldi ve 3 kişi harcama yapıp 300 Dolarlık net kar elde ettiniz. Bu da size ziyaretçi başına 3 Dolarlık maliyet demek oluyor. 24 saat içindeki 5000 gösterim, ilk sıradaki siteler için %18-36 arasında bir tıklama oranına sahip olacaktır. Bu da demek oluyor ki günlük 900-1800 arası bir ziyaretçi trafiğiniz olacak. Kişi başına 3 Dolardan, yıllık 1-2 milyon dolarlık bir gelir. İşletmelerini online pazarlamayı sevmesine şaşmamak gerekir…
Anahtar Kelimenin Uzunluğu
Ayakkabı mağazası örneğimize geri dönelim. Böyle bir sitemiz varken ayakkabılar kelimesinde 1. sırada olmak harika olabilirdi. Yoksa gerçekten öyle mi?
Günde 5000 hatta 500 araması olan bir kelimeyi kullanmak harika olurdu. Fakat gerçekte, bu popüler arama terimleri, internette yapılan aramaların %30’undan daha azını oluşturur. Geriye kalanında ise “uzun” olarak adlandırılan aramalar bulunur. Uzun kelimeli aramalar, yüzlerce, milyonlarca benzersiz aramaya içerir. Birlikte alındığında ise bu arama motorlarında yapılan aramaların çoğunu oluşturur.
Farklı bir dersimizde, online pazarlama yapanlar, uzun aramaları iyiye çevirmeyi öğrendiler çünkü onlar satın alma ve dönüşüm döngüsündeki insanları yakaladılar. Herhangi biri, “ayakkabı” kelimesini arar fakat almayacak olabilir. Diğer bir şekilde, “Air Jordan 12 numara için en iyi fiyat” şeklinde bir arama yapabilir fakat belki de cüzdanında alacak parası yoktur.
Arama/Talep ilişkisini anlamak çok önemlidir. Sağ tarafa örnek bir anahtar kelimelerin aranmasıyla ilgili grafik ekledik. Az sayıda olanların, yüksek aranma gönderen kelimeler olduğunu göreceksiniz.
Anahtar Kelime Araştırması
Kaynaklar
Anahtar kelime tavsiyelerini ve o anahtar kelimedeki aramaları nereden yaparım derseniz, aşağıdaki listeden yararlanabilirsiniz.
Google Adwords Kelime Aracı Google Arama Trendleri Microsoft Advertising Intelligence Wordtracker’s Free Basic Keyword Demand
Google Adwords Kelime Aracı, SEO için anahtar kelime araştırması yaparken, çok iyi bir başlangıç noktasıdır. Anahtar kelimeler öneren ve tahmini aranmalarını gösteren bu araç, tahmini kampanya maliyetlerini de hesaplayabiliyor. Bir anahtar kelimenin aranma hacmini ararken, [Tam Eşleşme] ve yerel aylık aramalar seçenekleri ile arama yapın. Bunun toplam aramayı temsil ettiğini unutmayın. Elde ettiğiniz sonuçlar, sıralamanıza ve tıklama oranınıza bağlı olarak gerçekten daha yüksek olacaktır. Yani sonuçlarda çıkan ziyaretçi sayılarından genellikle çok daha azını sitenizde göreceksiniz.
Daha gelişmiş araştırmalar için de değişik kaynaklar var. MOZ Blog, bu işe başlamak için harika bir yer olabilir.
Anahtar Kelime Zorluğu
Başarı şansım ne kadardır?
Hangi anahtar kelimenin hedefiniz olduğuna karar vermek için, sadece verilen kelimeye talebin ne kadar olduğunu anlamak yeterli değildir. Bu talebi karşılamak için de sıkı bir çalışma gerekir. Eğer büyük bir markaysanız ilk 10 sonuç içinde yer almalı, fakat sadece yeni başlayan bir webmaster iseniz, yukarılar çıkmak için yıllar süren bir çaba gerekebilir. Bir anahtar kelimedeki zorluğu da bu şekilde anlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı& Hedefleme

Anahtar kelimeler arama işleminin temel ilkeleridir- arama ve dilin yapı taşlarıdır. Bilim bilgisine tüm erişim anahtar kelimelere bağlıdır. Arama motorları webdeki sayfaların içeriklerini tarayıp indekslerken, anahtar kelime bağlı dizinlerde bu sayfaların izlerini saklarlar. Böylece, bir veri tabanında 25 milyardan fazla web sayfasının hepsini saklamaktansa, her biri belirli anahtar kelime terimi yada kalıbında toplanır. Bu, ihtiyaç duyulan verinin bir saniyenin sadece bir kısmında kurtarılmasını daha hızlı hale getirir.

Açıkçası, sayfanın ‘köpek’ için arama sonuçlarında sıralanması istiyorsa, ’köpek’ kelimesinin dokümanlarının indekslenebilir içeriğinin bir parçası olduğundan emin olmak gerekir.

Anahtar Kelime Egemenliği

Anahtar kelimeler arama amacımıza ve motorlarla etkileşimine hükmeder. Örneğin, ortak bir arama sorgusu şöyledir:

Bir arama yapıldığında, arama motoruna girilen kelimelerin bağlılığına göre sayfalar karşılaştırılır. Kelimelerin dizimi, heceleme, noktalama ve yazımı gibi diğer veriler, doğru sayfaları bulup onları sıralamasını sağlamak için ek bilgi sağlar.

Buna yardım olarak arama motorları bir sorgudaki belirli bir dokümanın ilgisini belirlemeyi sağlamak için sayfalarca kullanılan anahtar kelimesini ölçer. Bir sayfanın sıralamasını optimize etmenin en iyi yolu, anahtar kelimelerin başlıklarda, metin de ve meta veri olarak kullanıldığından emin olmaktır.

Genel olarak anahtar kelimeler ne kadar spesifik olursa, daha az rekabette şans o kadar iyi olur. Soldaki grafik haritası, spesifik başlık olan İki Şehrin Masalı’na göre genel terim olan ‘kitapların’ alaka durumunu gösterir. Genel terim için çok fazla sonuç varken, spesifik terimler için çok daha az şans ve rekabetin olduğu fark edilir.

Anahtar Kelime Suiistimali

Online aramanın başlangıcından beri,halklar motorlara manipüle etmek için anahtar kelimeleri yanlış bir çaba içinde kullanmışlardır. Metinler, URLler, meta tagler ve linkler dolgu anahtar kelimeler içerir. Ne yazık ki, bu taktik çoğunlukla sitenize zarar verir. Önceleri arama motorları başlıca ilgili sinyal olarak anahtar kelimelerin aslında nasıl kullanıldığına bakmaksızın itimat ederdi. Bu günse arama motorları metinlerin hala insanlar gibi okuyamayıp kavrayamamasına rağmen makinenin kullanımını öğrenmeleri bu ideale yaklaşmalarına izin vermektedir.

En iyi pratik, anahtar kelimelerinizi doğal ve stratejik olarak kullanmaktır. Eğer sayfa anahtar kelime kalıbı olarak ‘Eyfel Kulesi’ni hedefliyorsa ardından doğal olarak Eyfel Kulesi hakkında içeriğini , kulenin tarihini ya da önerilen Paris otellerini bile kapsayabilir. Diğer yandan, eğer Eyfel Kulesi kelimelerini köpek yetiştirmeyle ilgili bir sayfa gibi ilgisiz içerikli bir sayfada aratırsanız Eyfel Kulesi için sıralama bulma çabanız uzun bir mücadele olacaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluk Efsanesi

Modern sıralama algoritması içinde olmayan anahtar kelime yoğunluğu Dr. Edel Gorcia’nın Anlamsız Anahtar Kelime Yoğunluğu’nda gösterildiği gibi D1 ve D2 dokümanı 100 terim (ts) içerir ve bir terimi 20 kez tekrar ederse, bir anahtar kelime yoğunluğu analisti,iki doküman için anahtar kelime yoğunluğu her bir terim için; AKY: 20/1000=0.020 yada %20 şeklinde ifade edilir. Aynı değerler tes:10 ve ts:500 iken de elde edilir. Açıkçası bir anahtar kelime analisti hangi dokümanın daha ilgili olduğunu belirlemez. Bir yoğunluk analizi ya da anahtar kelime yoğunluk oranı, bize;

 1. Ökümanlardaki anahtar kelimeler arsındaki uzaklık ilgisini (yakınlık)
 2. Dokümandaki terimlerin nerede geçtiği (dağılım)
 3. Terimler arası co-citation sıklığı (co-occurance)
 4. Dokümanların ana konusu ve alt konuları hakkında hiçbir şey söylemez.

Anahtar kelime yoğunluğu içerik,kalite,anlamsal ve alakası olarak ayrılır.

Sayfada Optimizasyon

Anahtar kelime kullanımı ve hedeflemesi arama motorları sıralama algoritmasının bir parçasıdır ve optimize edilmeye yakın sayfalar oluşturmaya yardımcı olmada anahtar kelime kullanımı için birkaç etkili en iyi pratikler geliştirilebilir. Biz kendimizi geliştirmek için çok fazla denemeyle meşgulüz ve anahtar kelime kullanım taktiklerine bağlı büyük bir miktar arama sonucu ve boşluğu görmek için çalışırız. Kendi sitelerimizden biriyle çalışırken önerdiğimiz işlem şu şekildedir:

 • Anahtar kelimeyi başlık tagında en az bir kere kullan. Anahtar kelimeyi başlığın başına mümkün olduğu kadar yakın tutun. Başlık tagları bu bölümün sonunda bahsedilecektir.
 • Sayfanın üzerinde belirgin bir şekilde olsun.
 • En az 2-3 kez varyasyonlarını kapsayacak şekilde sayfada esas metinde bulunsun. Metin içeriği fazlaysa belki daha fazla olabilir. Anahtar kelime ya da onun varyasyonlarını kullanmak yerine ek örneklerde kullanabilirsiniz. Fakat tecrübelerimize dayanarak bir terimin ya da kalıbın örneklerini eklemek sıralamayı çok az etkiler.
 • En az bir kez sayfadaki bir fotoğrafın ‘alt bilgisi’ yap. Bu sadece web aramalarında değil ayrıca fotoğraf aramalarında da yardımcı olur. Bu bazen sayfalara kayda değer bir trafik getirir.
 • URL’de bir kez kullan. URL ve anahtar kelimelerin kuralları bu bölümde daha sonra anlatılacaktır.
 • En az bir kere meta tanım taginde kullan. Meta tanım tagı motorlar tarafından sıralamalar için kullanılmazlar fakat bunun yerine sonuçlar sayfasından araştırmacılar tarafından tıklama çekmeye yardım eder; arama motorlarında metin parçası olarak kullanılırlar.
 • Genellikle sitelerde başka sayfaları ya da farklı olanları gösteren link anchor metinlerinde kullanılmaz.

Başlık Tagleri

Bir sayfanın başlık taginde doğru kısa bir sayfa içeriği tanımı anlamına gelmektedir. Kullanıcı tecrübesi ve arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Başlık tagleri arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıyken takip eden başlık tagı oluşumu için en iyi pratikleri SEO için çocuk oyuncağı yapar. Öneriler, kullanılabilir amaç ve arama motoru için başlık taglerioptimizasyonunun kritik parçalarını kaplar.

Herhangi bir sayfanın başlık tagi internet tarayıcı yazılımının en başında görünür ve içeriği sosyal medyada ya da yeniden yayınlanarak paylaşıldığında genellikle başlık olarak kullanılır.

 • Uzunluğuna dikkat et!

Arama motorları arama sonuçlarında başlık taginin sadece ilk 65-70 karakterini gösterir. Bu uzunluktan sonrasını motorlar başlığın kesildiğini belirtmek için üç nokta (…) kullanır. Bu ayrıca sosyal medya sitelerinin çoğunun izin verdiği sınırdır. Böylece bu sınıra uymak genellikle mantıklıdır. Fakat eğer çoklu anahtar kelimeler hedefliyorsa (ya da özel uzun bir anahtar kelime kalıbı) ve hepsinin başlıkta olması sıralama için uzatılması önerilebilir.

 • Önemli anahtar kelimeleri başa yakın yerleştir!

Anahtar kelimelerin başlığın ne kadar yakınında olursa sıralama için daha yararlı olur ve arama sonuçlarında kullanıcının tıklanması daha muhtemel olur.

“Başlık tagında anahtar kelimeleri kullanmak kullanıcı bu terimlerle bir sorgu gerçekleştirdiğinde arama motorlarını arama sonuçlarında bu terimlerin gözüne çarpacağı anlamına gelir. Bu iyi bir görünüm ve linke tıklama oranına yardım eder.”

 • Marka Güçlendirici

Google, her başlık tagından bir marka adıyla bahsetmeyi sever. Çünkü bu marka farkındalığının artmasını sağlar ve markayı seven ve tanıyan insanlar için tıklama oranı daha yüksek bir marka oluşturur. Bazen markayı ana sayfa gibi başlık tagının başına koymak mantıklıdır. Çünkü başlık tagının başındaki kelimeler daha fazla değer taşır, sıralama için çabaladığınız şeyde dikkatli olun.

 • Okunabilirliği ve duygusal etkileri değerlendir!

Başlık tagleri tanımyalayıcı ve okunabilir olmalıdır. Zorlayıcı bir başlık tagi oluşturma amacı sonuçlarında daha çok ziyaretçi çeker ve ziyaretlere sitende zaman ayırmana yardımcı olabilir. Bu yüzden, sadece optimizasyon ve anahtar kelime kullanımını düşünmek değil ana kullanıcı tecrübesi de önemlidir. Başlık tagi, yeni bir ziyaretçinin mekânla ilk etkileşimidir ve mümkün olan en pozitif etkiyi bırakmalıdır.

“Tanımlanabilir anahtar kelimelerden başlık tagları oluşturmak için son önemli sebep arama motorlarındaki sıralama içindir. SEO endüstri liderlerinin yılda bir iki kez yapılan anketinde katılımcıların %94’ü anahtar kelimeyi başlıkta kullanmak yüksek sıralamaya ulaşma da anahtar kelimeleri kullanmanın önemli olduğunu söylemişlerdir.”

Meta Tagleri

Meta tagleri bir web sitenin içeriği hakkında bilgi için bir vekil sağlamak için kullanılırdı. Ana meta taglerin bazıları aşağıda kullanımları tanımlarıyla listelenmiştir:

Meta Robotları

Meta robotları tagi, bir sayfa seviyesindeki arama motoru örümcek aktivitesini kontrol etmek için kullanabilir. Meta taglerinin arama motorlarının bir sayfaya nasıl etkilediğini kontrol etmek için birkaç yol vardır.

İndeks/noindeks, motorlarla sayfanın geri alınabilmesi için taranması ve anahtarların indekslerinde saklanması gerekip gerekmediğini söyler. Eğer ‘noindex’i seçerseniz sayfa motorların dışında tutulur. Varsayılan olarak arama motorları bütün sayfaları indeksleyebileceklerini farz ederler. Bu yüzden indeksi kullanarak değer genellikle düşer.

Follow/nofollow, sayfadaki linklerin ilerleyip ilerlememesi gerektiğini söyler.’nofollow’un çalışmasını seçerseniz metalar sayfalardaki linkleri tanım ve sıralama amaçları için ihmal edeceklerdir. Bütün sayfalar follow niteliğe sahip olduğu varsayılacaklardır.

Örneğin; meta adı= robotların içeriği=”noindeks,nofollkow”>

Noarchive, arama motorlarının sayfanın önbellek kopyasını saklamasını sınırlar. Varsayılan olarak motorlar indekslediği bütün sayfaların kopyalarını korur. Arama sonuçlarındaki ön bellek linklerini araştırıcılar için erişilebilir kılar.

Nosnippet, motorları arama sonuçlarındaki URL ve sayfanın başlığının yanındaki metnin tanımlayıcı bir engel göstermesinden kaçınmasını bilgilendirir.

Noodp/noydir, arama motorlarına Open Directory Project (DMOZ) yadaYahoo! Directory’den arama sonuçları için tanımlayıcı bir parça kapmamasını söyleyen özelleştirilmiş tagdir.

Ayrıca X-Robotlar-Tagi http başlık direktifi aynı objeleri başarır. Resimler gibi teknik özellikler HTML dosyasız içerikle de iyi çalışır.

Meta Tanımı

Meta tanımı tagi, bir sayfanın içeriğinin kısa bir tanımı olarak oluşur. Arama motorları sıralama için bu tagin içinde anahtar kelimeler ya da kalıplar kullanmazlar fakat meta tanımları sonuçların altında bulunan metin parçasının ana kaynağıdır.

Meta tanımı tagi, reklam kopyasının işlevine sonuçlardan okuyucularınıza sitenizi çizmenize hizmet eder ve böylece arama pazarlamanın zorlayıcı tanımı sayfana çok yüksek bir tıklama oranı sağlar.

Meta tanımları herhangi bir uzunlukta olabilir fakat arama motorları genellikle 60 karakterden fazlasını parçalara ayırır bu yüzden genellikle bu sınırlarda durmak gerekir.

Meta tanımının yokluğunda, arama motorları sayfanın diğer elementlerinden arama parçası oluşturur. Çoklu anahtar kelime ve konular hedefleyen bu sayfalar için oldukça geçerli bir taktiktir.

Meta tagleri kadar önemli olmayanlar

Meta Anahtar Kelimeleri

Meta anahtar kelimeleri bir ara değerliydi fakat arama motoru optimizasyonunda değeri ya da önemi kalmamıştır. Tarihi ve neden kullanılmadığıyla ilgili daha fazla bilgi için SearchEngineland’taki Meta Anahtar Kelimeler Tagi 101’i okuyunuz.

“Meta refresh, metarevisit-after, metacontenttypeetc.”

Bu tagler arama motoru optimizasyonu için kullanılabilse bilse bile, işleyişte daha az kritik durumdalar ve bu yüzden bunu detaylı cevaplaması için Google’ın Webmaster Araç Yardımı’na bırakıyoruz.

URL Yapıları

URL’ler , bir parça doküman için web adresi ve bir arama perspektifinden değerlidir. URL’ler çoklu önemli yerlerde görülürler.

Arama motorları URL’leri sonuçlarda gösterdiği için tıklanmayı ve görünürlülüğü etkileyebilir. Ayrıca URL’ler dokümanları sıralama da kullanır ve sorgulanmış arama terimleri içeren isimlerin sayfaları anahtar kelimelerin uygun, tanımlayıcı kullanımlarından fayda sağlar.

URLler web tarayıcının adres çubuğunda bir görünüm oluşturur ve bu genellikle arama motorları üzerinde az etkisi olurken, zayıf URL yapısı ve dizaynı olumsuz kullanıcı deneyimiyle sonuçlanır.

URL,blog gönderisindeki örneklenen sayfayı gösteren anchor metin linki olarak kullanılır.

URL Yapı Kuralları

Empatiyle çalıştır!

Kendini kullanıcının yerine koy ve URL’ne bak, sayfada bulmayı umduğun içeriği kolayca ve tam olarak tahmin edebiliyorsan, URL’lerin uygun olarak tanımlayıcıdır. Her bir detayı URL’ye yazmaya gerek yok fakat kötü bir fikir iyi bir fikrin başlangıcıdır.

Ne kadar kısa o kadar iyi!

Tanımlayıcı URL önemliyken, uzunluğu minimalize etme ve slashlar(/) sürüklemek URL’nin kopyalayıp yapıştırmanı ve arama sonuçlarında görülmeni kolaylaştırır.

Anahtar kelime kullanımı önemlidir. (Aşırı kullanım tehlikedir!)

Sayfanız spesifik terim ya da kalıplar hedefliyorsa, URL’nin içerisinde olduğundan emin olun. Fakat SEO amaçları için çoklu anahtar kelimeleri stoklamaya çalışmaktan kaçın-aşırı kullanımı daha az kullanılabilir URLlerle sonuçlanır ve spam filtrelerine düşebilir.

Statik git!

En iyi URLler çok fazla parametreler, sayılar ve semboller olmadan insanların okuyabildikleridir. Mod-rewriteforApache ve ISAPI-rewritefor Microsoft gibi teknolojileri kullanarak,www.seo.amokas.com/blog?id=123 gibi dinamik URLleri www.seo.amokas.com/blog/anahtarkelime gibi daha okunabilir, dinamik URLlere dönüştürebilirsiniz. URLdeki basit dinamik parametreler bile tüm düşük sıralama ve indekslemeyle sonuçlanabilir.

Kelimeleri ayırmak için tire(-) kullanın!

Web aplikasyonlarının tamamı alt çizgi (_),artı (+) ya da yüzde (%20) gibi ayırıcılarla dönüştürmez, bu yüzden URLdeki kelimeleri ayırmak için yukarıdaki Google-fresh-factor URL örneğinde olduğu gibi tire(-) kullanın.

İçeriğin Suretli ve Kurallı Versiyonları

Suretli içeriği, herhangi bir websitenin karşılaşabileceği on eziyetli ve korkunç sorunlarından biridir. Geçen birkaç yıl boyunca, arama motorlarını suretli içeriğin cezaları ve düşük sıralaması çökertmiştir.

Kurallaştırma, bir sayfanın iki ya da daha fazla sureti versiyonu farklı URLlerde görülünce oluşur. Bu modern İçerik Yönetim Sistemi’nde çok yaygındır. Örneğin bir sayfanın düzenli bir versiyonunu ve aynı içeriğin optimize edilmiş basılmış versiyonunu sipariş edersin. Suret içerik çoklu sitelerde bile görülebilir. Arama motorları için bu büyük bir sorun oluşturur-bu içeriğin hangi verisyonunu araştırmacılara göstermeliler? SEO çemberinde,bu soruna genellikle suret içeriği olarak değinilir-aşağıda detaylı olarak tanımlanmıştır.

Motorlar bir parça materyalin versiyonları hakkında seçicilerdir. En iyi araştırmacı denemesini sağlamak için içeriğin çoklu ve yönlü parçalarını daha yakın olduğunu seçmesini gerektirir. Son olarak yönlü içeriğinin tamamı olması gerekenden daha düşük sıralanabilir.

Kurallılık, her benzersiz parçanın sadece bir URLye sahip olduğu durumda içerik organize etmenin bir pratiğidir.B irwebsitedeki içeriğin çoklu versiyonlarını bırakırsan,sağdaki gibi bir senaryoyla sonlandırabilirsin. Hangisi doğru olan elmas?

Bunun yerine, site sahibi bu 3 sayfayı ve 301-redirected’ı alırsa, arama motorları o sitedeki listelemeleri göstermek için sadece daha güçlü bir sayfaya sahip olabilirdi.

İyi bir sıralama potansiyeli olan çoklu sayfalar tek bir sayfayla kombine edildiğinde, artık bir diğeriyle rekabet içinde olmazlar fakat daha güçlü, ilgili ve popüler tek bir bütün oluştururlar. Bu onların arama motorlarındaki iyi sıralamalar için olan çabalarını olumlu yönde etkiler.

Kurtarmak için Standart Tag!

Arama motorlarından farklı bir opsiyon olan standart URL tagi çift içeriğin örneklerini tek bir sitede azaltmanın ve bir bireysel URL’yi kurallamanın diğer bir yoludur. Bu ayrıca farklı web sitelerdeki bir ilgi alanındaki bir URL’den farklı bir ilgi alanındaki farklı bir URL’ye geçişte kullanılır.

Çift içerik içeren sayfa içinde kurallı tagkullanın.Kurallıtag’in hedefi, sıralamak istediğiniz masterURLyi gösterir.

İç İşleyiş;

Bu motorlarına sorgudaki sayfaya www.seo.amokas.com/blog URLsinin bir kopyası gibi davranılmasını ve motorların katıldığı link ve içerik ölçümlerinin hepsinin o URLyegeri akması gerektiğini söyler.

Bir SEO perspektifinden, kararlı URL tagi niteliği 301 yönlendirmesi de çoğu yolda aynıdır. Özünde,arama motorlarına çoklu sayfaların ziyaretçilerini yeni URLye yönlendirmeden bir olarak açıklamasını belirtirsin-oftensavingyourdevelopmentstaffconsiderableheartache.

Daha fazla çift içeriğin farklı şekilleri için,Dr.Pete’den bu gönderi özel lolarak üzerinde durulmayı hak ediyor.

Zengin Parçalar

Bir arama sonucunda hiç 5 yıldız oranını gördünüz mü?Arama motorunun websayfasında gömülü zengin parçalardan bilgiler sağlaması şanstır.İçerikleri işaretlemesine izin veren yapılaştırılmış bir veri çeşididir.

Zengin parçaların ve yapılandırılmış verinin kullanımı,arama motoru dost dizaynının istenen elementi değilken, bu adaptasyonun oluşması webmasterların bazı durumlarda avantaj sağlayacakları anlamına gelir.

Yapılandırılmış veri, arama motorlarının hangi tür içerik olduğunu kolay anlayabilmeleri için içeriğe biçimlendirme eklemektir.Schema.org yapılandırılmış biçimlendirmeye veri örneklerinin birkaç faydalı çeşidini sağlar.Bunlar,insanları,ürünleri,yorumları,işleri,tarifleri ve olayları kapsar.

Arama motorları kullanıcıların yorumlarını ve yazarların profil durumları gibi arama sonuçları yapılandırılmış veri kapsar. Çünkü zengin parçalar hakkında Schema.org bilgileri ve Google’ın Zengin Parça Test Aracı’nı içeren çok sayıda güzel kaynak vardır.

Arama motorları kullanıcıları her zaman aramalarıyla en yakın sonucu göstermeye çalışır. Fakat “en iyi” sübjektif bir kanıdır. Arama motorlarının bunu sağlamak ve kullanıcılarını memnun etmek için iyi bir yöntemi vardır. Genellikle bu sitelerin birkaç ortak özelliği vardır:

1. Kullanımı, anlaşımı ve gezinmesi kolaydır.

2. Aramayla doğrudan ilişkili bilgiler içerir.

3. Modern tasarlanmış ve tarayıcılarla uyumludur.

4. Yüksek kaliteli, yasal ve güvenilir içerik sunar.

Teknolojinin akıl almaz gelişimine rağmen arama motorları, web site içeriklerini halen bir insan kadar iyi analiz edemiyor. Bu yüzden de arama motorları, sitelerin “meta”larına güvenip ona göre karar veriyor. Web siteleri bir boşlukta yer almaz ve insanlar web siteleri ile iletişime geçebilir. Arama motorları da insanların web siteleri ile ilgilenip ilgilenmediklerini anlamak için verilere bakarlar ve bu sitenin kalitesi için arama motoruna fikir verir.

Kullanılabilirliğin Etkisi ve Kullanıcı Deneyimleri

Arama Motoru Sıralaması

Arama motorlarının göz önüne aldığı sınırlı sayıda değişken vardır, anahtar kelimeler, site yapısı, linkler de buna dâhildir. Fakat arama motorları, bağlı linklere, kullanıcı ilgi ölçümlerine gibi etkenlere bakarak bir önsezi oluştururlar. Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimlerinin sıralamaya etkisi ikinci plandadır. Bunlar dolaylı yoldan etki etse de, sitenin dış popülerliğine önemli bir etkisi vardır. Bu anlattığımız olaylar, “Hiç kimse bakımsız bir sitedeki linkleri beğenmez” olarak adlandırılır.

Yüksek sıralamalara gelmeniz için arama motorlarının dikkat ettiği, imleme, geri dönen ziyaretçiler, linkler, sitenin paylaşımı gibi konulara önem göstermeniz gerekir. Yavaş yavaş ve emin adımlarla geldiğiniz sıralamada uzun süreler kalmanız daha kolaydır.

Kaliteli Bir İçeriğin Özellikler

Ölçümler

Arama motoru size bir sayfa gösterdiğinde kendi başarısını sizin hareketlerinize göre ölçebilir. Eğer ilk sıradaki içeriğe tıklayıp ardından hemen ikinci sıradakine girmek için geri tuşuna bastıysanız, bu sizin ilk sonuçtan memnun olmadığınızı gösterir. Arama motorları başlangıçtan beri sitede uzun kalmaları dikkate aldı. Bunun içinde her gün yapılan milyonlarca hatta milyarlarca aramadan yola çıkarak bir havuz oluşturdular ve site sıralamalarını oluştururken de bu havuzdan yararlanırlar.

Algoritma

2011 yılında Google yaptığı Panda güncellemesi ile sıralamaları belirlerken kaliteli site algılamasına değişiklik getirdi. Google, insan denetçileri ile 1000’lerce sitede kalitesiz içerik aradı. Daha sonra bu insan denetçilerine benzer makine algoritmaları yaratmaya çalıştı. Bilgisayarlara bir kere insanların düşük kaliteli siteyi nasıl anlayacağı algoritması tanıtıldı. Sonuç olarak da gelen bu yeni algoritmayla Google sıralamalarının %20’si değişti. Panda güncellemesine ilişkin detayları internetten araştırabilirsiniz.

Linkler

Arama motorları, popülerliği daha iyi anlamak için link sistemini keşfettiler. Yüksek kaliteli siteler, diğerlerine göre daha fazla link elde ediyorlardı. Günümüzde link analizleri oldukça gelişmiş olsa da bu farklı sitelerde linkinizin olması ilkesi hala geçerli.

Tüm dikkatimizi içerik üzerine toplamışken, makinelerin link alışverişlerini ayrıştırması da mümkün olmaktadır. Zamanlama, linklerin sayısı, kaynak ve link metinleri de yeni açılmış sitelerin sıralamasını etkiler.

İçerikte Ustalık

Arama Motorlarında Başarı İçin:

İyi bir içerik oluşturmak, SEO dünyasında en çok tekrar edilen önerilerden birisidir. Klişe bir söz olsa da gerçekten arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. İnternette yapılan her araştırmanın bir niyeti vardır-bulmak, öğrenmek, satın almak, çözmek, düzeltmek, anlamak… Bu niyetleri karşılamak ve kullanıcılarını tatmin etmek için de arama motorları, içeriği daha üst seviyede olan siteleri, daha üst sıralarda çıkarmak için çalışır.

Aramadaki Amaçlar

Arama yapılırken farklı amaçlar vardır…

İşlemsel Aramalar:

Yerel bir işin tanımlanması, online alışveriş yapmak ya da bir görevi tamamlamak.

İşlemsel aramalar mutlaka bir kredi kartı veya havale gerektirmez. Bir resim sitesine üye olmak, gmail hesabı oluşturma veya en iyi Çin restoranını bulmak da birer işlemsel aramadır.

Yol Tarifi Aramaları:

Önceden belirlenmiş bir hedefi veya bir web sitesi URL’sini doğrulamak.

Yol tarifi aramaları doğrudan bir web site üzerine yapılır. Bazen kullanıcı tam URL bilmiyor olabilir. O zaman da arama motorları doğru konuma ulaşıncaya kadar “beyaz sayfa” hizmeti verir.

Bilgi Aramaları:

İşlemsel olmayan araştırmalar, hızlı cevaplar gibi bilgi elde edilen aramalar.

Bilgi aramaları oldukça büyük bir alanı içerir. Harita, yön, hava durumu, Tony Stark’ın Iron Man’deki asker arkadaşının ismini bulmak, Mars’a nasıl gidileceğinin yol tarifi vs. Buradaki ortak nokta, aramaların ticari veya işlemsel olmayışı. Okuma ve tıklama dışında bir özellik gerektirmeyen bu aramalarda hedef bilgidir.

Bu amaçların yerine getirilmesi size kalmış-Yaratıcılık, yüksek kalitede yazma, örneklerle açıklama, resim ve multimedya kullanımı kısacası harika içerik arayan birinin isteklerini karşılayabilmek. Size bunun yararı ise, linke tıklayarak sitenize ulaşanların memnun kalması ve pozitif duygularla sitenizden ayrılması.

İnterneti tarayan arama motorları için linkler, sayfalar arasındaki caddeler gibidir. Arama motorları, gelişmiş bağlantı analizlere yaparak, sayfaların birbiriyle nasıl ilişki olduğunu anlarlar.

1990’dan beri arama motorları, linkleri birer oy olarak kullanırlar-internette demokrasiyi temsil eden bu sistem ile hangi sitenin daha popüler ve önemli olduğu anlaşılır. Arama motorları kendilerini daha iyi bir iş çıkarmak için linkler üzerinde hassaslaştırdılar ve değişik algoritmalar bu verilere dayanarak siteler arası nüans değerlendirmesi yaptılar.

Linkler SEO’nun her şeyi değildir fakat arama uzmanları, arama motorlarının algoritmalarının büyük bir bölümünün linklere dayalı olduğunu ifade ederler. Linkler sayesinde arama motorları, web sitenin analizini sadece sayfaların popülerliği veya sayısına göre değil, güven, spam ve itibara göre de yaparlar. Güvenilir siteler, diğer güvenilir sitelere link vermeye eğilimlidirler ve spam siteler, güvenilir sitelerden çok nadir link alabilirler. Linkler, Hilltop algoritmasındaki gibi, verilen konudaki en iyi içeriği bulabilmek için en güzel yoldur.

SEO için iyi bir link inşası, iyi bir sıralamada olmak ve arama motorlarından çok daha fazla ziyaretçi çekebilmek için önemlidir.

Link İnşası

Arama motorları tarafından kullanılan linkler:

Link inşasına başlamadan önce, arama motorlarında linklerin nasıl kullanıldığını anlamak çok kritik. Ayrıca algoritmalar için de linklerdeki ağırlıkları anlamak da başarı için gereklidir. Arama motorları linkleri değişik yollarda kullanır. Link özelliklerinin arama motorları tarafından nasıl ölçüldüğünü bilmiyorken, patent uygulamalarının analizi yoluyla, yılların tecrübesi ve uygulamalı testlerle, biz gerçek hayattan bazı akıllıca varsayımlar çıkarabiliriz. Aşağıda dikkate değer önemli faktörlerin listesi vardır. Bu faktörler ve daha fazlası, profesyonel SEO’cular tarafından bir sitenin link değeri ve sitenin link profili çıkarılırken önemli kabul edilip kullanılır.

Global Popülerlik

Bir site için daha önemli olan şey, site ile alakalı linkler alabilmektir. Vikipedi gibi bir site, 1000’den fazla farklı siteden link almıştır ve bu da o sitenin değerli ve popüler bir site olduğunu gösterir. Arama motorlarının güvenini kazanmak için, diğer link ortaklarınızın desteğini almanız gerekir. Daha popüler olmak, daha iyidir.

Yerel/Bir Konuda Popülerlik

Yerel popülerlik kavramı, ilk defa Teoma arama motoru tarafından kullanılmıştır. Bu kavrama göre, yerel sitelerden alınan linkler, global sitelerden alınan linklerden daha yararlıdır. Örneğin, eğer köpek kulübesi satan bir siteniz varsa, Köpek Yetiştiricileri Derneği’nden alacağınız link, bir paten sitesinden alacağınız linkten daha yararlıdır.

Link Metni

Arama motorlarının sıralamaları düzenlerken kullandıkları önemli etkenlerden biri de link metinleridir. Eğer doğru anahtar kelimeyle onlarca link alırsanız, sıralamada hedeflenen yere gelmekte önemli bir iş yapmış olursunuz.

Güvenilirlik Derecesi

İnternetin büyük miktarda spam içermesi hiç de sürpriz değil. Bazı verilere göre internetteki sitelerin %60’ı spam. Bu alakasız içerikleri ayıklamak için de, arama motorları güven ölçen ve birçoğu link grafiklerine dayanan bir sistem kullanırlar. Son derece güvenilir bir siteden link almak, sizin güvenilirlik puanınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Üniversitelerden, hükümet sitelerinden, kar amacı gütmeyen kuruluş sitelerinden alınan linkler, güvenilirliğinizi en çok arttıran linkler arasındadır.

Link Ağacı

Spam linkler genelde her iki yöne de giderler. Spam linkli bir web sitesi, muhtemelen diğer spam sitelerle link alışverişi yapmaktadır. Arama motorları da bu link ağacına bakarak içinde bulunduğunu link inşasını anlayabilmektedirler. Bu da demek oluyor ki, link aldığınız ve verdiğiniz sitelere çok dikkat etmelisiniz.

Tazelik

Linkler zamanla eskime eğilimdedirler. Bir zamanlar popüler olan siteler zamanla eskimeye başlarlar ve yeni linkler almakta başarısız olurlar. Yani, önemli olan tek seferlik link almak değil, bu işlemi sürekliliği olan bir hale getirmektir. Yaygın olarak “FreshRank” olarak anılan bu derecelendirme, arama motorlarının sıralama ve popülerlik belirlerken kullandıkları önemli bir etkendir.

Sosyal Paylaşımlar

Son birkaç yılda içeriklerin Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılma sayısında patlama görüldü. Yine de, arama motorları sosyal paylaşım sitesindeki linklerle normal sitelerden alınan linkler arasındaki farkları anlayabilirler. Arama profesyonelleri arasında bu konuda büyük bir tartışma söz konusu. Konu genel olarak, arama motoru algoritmalarının sosyal medya paylaşımlarına verdiği önemin büyüklüğü konusunda. Fakat yine de bu paylaşımların öneminin olduğu yadsınamaz.

SOSYAL PAYLAŞIMIN GÜCÜ

İnstagram, Facebook, Twitter Nasıl Dünya’yı Değiştirir

2011-2012 yıllarında tüm dünyada ve internet sektöründe sosyal paylaşımın gücü bir anda arttı. Özellikle Google, kendi arama sonuçlarının içine sosyal paylaşımı daha çok katmaya başladı. Giriş yapmış kullanıcıların da sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları içerikleri değerlendirmeye katan Google, normalde ilk 10 içinde görüntülenmeyecek sonuçları bile sosyal paylaşımın etkisiyle bu sıralamalara sokuyor.

Arama pazarlamacıları için sosyal paylaşıma doğru olan bu yönelmenin önemi çok büyüktür. Kim içeriğini daha fazla sosyal medyada paylaşıyorsa, arama sonuçlarında da bunun etkisini görmedi muhtemeldir. Yayıncılar için, içeriklerinin sosyal medyada paylaşımı çok önemlidir. Özellikle Google için, Google+’da yapılan paylaşımların önemi daha büyüktür.

Sosyal Paylaşımlar Sıradan Linklerle Aynı Özellikteler Mi?

Tek kelimeyle, hayır. Tweetlerin, beğenmelerin, artılamaların sıralamaya etkisiyle ilgili zaten kanıtımız var. Fakat aynı zamanda, link alış verişi de daha kalıcı bir yöntemdir.

LİNK İNŞASININ TEMELLERİ

Link inşası bir sanattır. Bu SEO işinin hemen hemen en zor, aynı zamanda da en önemli kısmıdır. Link inşası, yaratıcılık, acelecilik ve genellikle de bir bütçe gerektirir. İki link inşası aynı olamaz ve link inşası için seçtiğiniz yol tıpkı sizin karakteriniz gibi, web siteniz üzerinde de çok etkilidir. Aşağıda bağlantı kazanımı için 3 temel tip vardır.

Doğal Yayın Linkleri

Site veya sayfalar tarafından içeriğinize veya şirketinize verilen linklerdir. Bu tür linkler, değerli malzemenin oluşturulması ve farkındalık yaratmak dışında SEO için hiçbir özel eylem gerektirmez.

Manüel Yardım Linki İnşası

SEO dizinlerine siteleri göndererek veya e-posta ile blogculara mail atılarak kazanılan linklerdir. Linke kullanıcının ilgileri doğrultusunda neden tıklanması gerekliliğini açıklamanız durumunda SEO anlamında değer kazanabilirsiniz. Örneğin bir profesörü sizin içeriğinizin müfredata daha uygun olduğunu ikna etmek ya da bir web sitesi ödülleri programına başvurmak bu link inşası içindedir.

Kendiliğinden Oluşan Linkler

Yüzlerce hatta binlerce web sitesi kullanıcılarına sundukları ziyaretçi defteri, kullanıcı imzaları, blog yorumları veya kullanıcı profilleri ile linkler oluşturuyor. Bu linkler daha az değerli olsa da yapılabilir çünkü genel olarak hala bazı siteler için etkisi var. Genel olarak arama motorları bu tür linklerin değerini düşürüyor hatta bazıları agresif olarak bu tarz siteleri cezalandırıyor. Günümüzde bu tür bağlantılar spam olarak kabul edilebilir ve dikkat edilmesi gerekir.

Link İnşa Kampanyasına Başlamak
Herhangi bir pazarlama faaliyetinde olduğu gibi, link kampanyası oluştururken de öncelikle hedef ve stratejiler oluşturulmalıdır. Fakat maalesef ki link inşası ölçülmesi en zor aktivitelerden birisidir. Buna karşın arama motorları her linkin değerini kesin ve matematiksel ölçümler ile içten ölçerler çünkü bu verileri dıştan öğrenmek imkansızdır.
SEO’cular, bir linkin değerini ölçerken değerlendirme ölçümlerine güvenirler. Bu ölçümlerin neler olduğu ise aşağıda verilmiştir:

İlgili Arama Terimleri Sıralaması

Arama motorlarının, sitenin yapılan arama için değerini anlayabilmek için kullandıkları en önemli yöntemlerden biri, site hedeflerindeki anahtar kelime ve cümlelere bakmaktır (başlık ve etiketler). Örneğin köpek kulübesi aramasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, bu kelimede üst sıralarda çıkan sitelerden link edinmelisiniz.

Moz mozRank

mozRank (mR) verilen sitenin internette ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yüksek popülerlikteki siteler sıralamalarda üstte çıkmak için daha şanslıdır. Verilen sitedeki daha fazla link, onu daha popüler yapacaktır. Aynı zamanda linklerin alındığı önemli siteler de popüleriteyi arttırır ve o siteleri popüler olmayanların üstüne çıkarır.

Web sitesinin mR değeri, yarı popüler sayfalardan alınan linklerle veya çok önemli sayfalardan alınacak birkaç linkle arttırılabilir.

Domain İtibarı

SEOmoz Domain İtibarı ( ya da DA), yapılan arama için domainin ne kadar etki edeceğini belirleyen bağımsız bir ölçümdür. İnternet alan adları grafiklerinin analizi, hesaplanması ve Google’daki on binlerce aramanın karşılaştırılması ile oluşturulur.

Rakip Backlinkleri

Backlinkleri iyi incelenen bir web sitesi zaten istenen anahtar kelimede iyi bir yerdedir. Siz de bu tarz siteleri inceleyerek nasıl bu yere gelmeyi başardıkları ile ilgili önemli istihbaratlar alabilirsiniz. SEO’cular, Open Site Explorer gibi araçlar kullanarak, bu tarz önemli linkleri keşfedip kendi link inşaları için kullanırlar.

Bir Sayfadaki Linklerin Sayısı

Orijinal PageRank formülü makalesine göre, bir sayfadaki linklerin değeri, diğer bağlantıların varlığı ile değerlendirilmiştir. Yani, farklı sayfalarınıza linkler yerleştirmek, hepsini aynı sayfaya yerleştirmekten daha iyi sonuçlar doğuracaktır (diğer tüm şartlar eşitse).

Potansiyel Link Sayısı

Link inşası sadece arama motorları için olmamalıdır. Verdiğiniz linklerin doğrudan tıklanma ile işe yaraması, arama motorunda üst sıralara çıkmanızdan daha çok fayda sağlamayacaktır elbette ki fakat yine de bu yolla değerli ziyaretçileri sitenize çekmeyi hedefleyebilirsiniz (online pazarlamanın temel hedefi de budur). Doğrudan tıklamayla kaç kişi geleceği site analizlerine göre tahmin edilebilir bir şeydir. Eğer bu analizlere ulaşmıyorsanız, domainizin trafiği ile ilgili kaba bir fikir edinmek için Google servislerinden yararlanabilirsiniz. Bu tahminler bazen çılgınca yanlış çıksa da işinize yarayabilir.

Arama motoru trafiği ile ilgili değişkenleri iyi anlayabilmek için deneyim ve pratik kazanmak gerekir. Zaman alan bu eylemi, web site analizlerini kullanarak yaptığınızın çalışmaların başarılı olup olmadığını anlamanız gerekir.

Başarı, arama trafiğinizdeki artışla, yüksek sıralarla, arama motorlarından daha sık ziyaretçi alarak ve yönlendirme trafiğinizin artışıyla anlaşılabilir. Eğer bu ölçümler başarılı bir link çalışmasından sonra yükselmemişse, daha kaliteli linkler almanız ya da sitenizi yenilemeniz gerekebilir.

5 ÖRNEK LİNK İNŞA STRATEJİSİ

Linklerinizle Müşteri Kazanın

Sürekli çalıştığınız ve sizin markalarınızı seven müşterileriniz varsa, onlara ortaklık rozeti yollayarak kendi yararınıza bir adım atabilirsiniz. (Grafiksel ikonlar da, tıpkı Google Adwords Sertifika programında yaptığı gibi siteniz için link niteliğindedir.) Aynı şekilde müşterileriniz için t-shirtler ya da stickerlar bastırabilirsiniz. Çünkü kendi sitenizi yaymak, internette kalıcı olmak için önemlidir.

Değerli, bilgilendirici ve eğlendirici bilgiler içeren bir şirket blogunuz olsun.

Bu başlık bizzat Google mühendisleri tarafından önerilen, çok popüler ve değerli bir adımdır. Bloglar, tutarlı ve taze bilgi anlamında benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Aynı şekilde internetteki sohbetlere katılarak, listelere eklenerek, diğer bloglara link vererek veya dizinlere eklenerek de siteniz için link inşasına katkıda bulunabilirsiniz.

Doğal linkler edinip kullanıcıların kendiliğinden paylaşması için içerikler oluşturun.

SEO dünyasında bu madde, “linkbait” olarak adlandırılır. Viral bir etki yaratmak için, kullanışlı, yayılması önemli olan veya mizah yönleri güçlü içerikler kullanabilirsiniz. Yani yapmak istediğiniz şey, içeriğinizi gören kullanıcılarda, bunu hemen arkadaşlarımla paylaşmalıyım, ya da blogcular, webmaster için, sitemde bunu paylaşmalıyım etkisi kazandırmaktır. Bu yüksek kaliteli, etkisi büyük olan yöntem ile kullanıcılarda güven kazanıp sıralamalarda üste çıkabilirsiniz.

Haber değeri Kazanın

Basının, blogların ya da haber medyasının dikkatini çekmek çok etkilidir. Başka bir açıdan, hem ücretsiz, hem de etkisi çok büyük olan bu yöntemle yeni bir ürünü piyasa sürerek, ya da tartışma yaratarak daha popüler olabilirsiniz.

Link inşası, sitenizin türüne de çok bağlıdır. Daha küçük siteler için, el ile link inşası, dizinlere girmek, link istekleri ve link değişimleri çalışmanızın bir parçası olabilir. Daha büyük siteler için ise, daha büyük ölçekli stratejiler gerekir. Örnek stratejileri burada anlattık, kapsamlı bir liste olmasa da işinize yarayabilir.

İşinizle ilgili anahtar kelime veya cümlelerle siteler arayın. Doğrudan rakibiniz olmayan sitelere mail atarak, telefon ederek ya da mektup yollayarak onlardan link almaya çalışabilirsiniz.

Paranı Kullan

Link almanın başka bir yanı

Google ve Bing, para ile alınan linklerin arama sonuçlarındaki etkisini azaltmak istiyor. Onlar için para ile alınan tüm linkleri tespit etmek imkansız olsa da, arama motorları bunları anlamak için kaynak ve zaman ayırıyorlar. Link satın alan siteler yakalandıkları zaman, büyük bir cezayla karşılaşıp, aramalarda çok aşağılara düşebiliyorlar. Tam tersine bazı arama profesyonelleri de arama motorlarının bunu yapmak yerine, kullanıcılardan bunu vazgeçirmenin yollarının bulunması gerektiğini düşünüyorlar.

Biz de, doğal link alma konusuna çalışmanız gerektiğini sizlere önerir, ve zamanınızı, paranızı bu yönde harcamanız gerektiği konusunda siz tavsiye verebiliriz.

SEO işinin profesyonelleri, işini daha iyi yapabilmek için birçok araç kullanırlar. En çok kullanılan araçlar da, bizzat arama motorları tarafından sağlanır. Yani arama motorları, site sahiplerinin ulaşılabilir yollardan içeriklerini oluştururken, onlara birçok araç sunar, rehberlik eder ve analizlerle yardımcı olur. Bilgi alışverişi için sunulan bu ücretsiz kaynaklara ve olanaklara, arama motorlarından başka bir yerde ulaşılamaz.

Aşağıda, gelişmiş arama motorları tarafından kullanılan yaygın faktörleri ve bu faktörlerin neden yararlı olduklarını açıkladık.

Yaygın Arama Motoru Protokolleri

1-Site Haritaları

Site haritaları, arama motorlarının sitenizde neyin nerede olduğunu anlamak için kullandıkları, dosyalarınızın bir listesi gibidir. Ayrıca bu haritalar, arama motorlarına sitenizde, başka sitelerde bulunmayan içeriği bulmak ve bu içeriği sınıflandırmak için de yardımcı olurlar. Site haritalarının birçok farklı türü vardır ve sitenizdeki içeriği, videoları, resimleri veya haberleri değişik şekilde vurgulayabilirler.

Daha fazla detayı, sitemaps.org sitesinden okuyabilirsiniz. Ek olarak, kendi site haritanızı da, xml-sitemaps.com sitesinden oluşturabilirsiniz.

Site haritaları üç farklı çeşitte oluşur:

XML

Genişletilebilir Biçimlendirme Dili (Tavsiye Edilen Format)

Otomatik oluşturulanlar:

Site haritası oluştururken kullanılan en yaygın formattır. Arama motorları tarafından ayrıştırılması oldukça kolaydır ve çok fazla miktardaki site haritası oluşturucuları ile oluşturulabilir. Ek olarak bu tip, sayfaların en detaylı denetimini sağlar.

El ile oluşturulanlar:

Nispeten daha büyük dosya boyutlarındadır. XML her eleman için açık ve kapalı etiketler istediğinden beri, dosya boyutları çok yüksek olabiliyor.

RSS

Gerçekten Basit Sendikalaşma veya Zengin Site Özeti

Otomatik oluşturulanlar:

Koruması daha kolaydır. RSS haritaları, yeni içerik eklendiğinde otomatik yenilenmesi daha kolaydır.

El ile oluşturulanlar:

Yönetmesi daha zordur. RSS, XML’in lehçesi olmasına rağmen, güncellemelerini yönetmek aslında çok zordur.

TXT

Metin Dosyası

Otomatik oluşturulanlar:

Oldukça koladır. Metin dosyası formatında, 50,000 satıra kadar tek URL verilebilir.

El ile oluşturulanlar:

Sayfalara meta verileri eklemek gibi bir olanağı yoktur.

2-Robots.txt

Robots.txt dosyası, Robotları Hariç Tutma Protokolünün bir ürünüdür ve web sitenin ana rehberindeki dosyaları depolar. Bu dosya, sitenizde gezen örümceklere otomatik komutlar verir. Robots.txt dosyasını kullanırken, webmasterlar botların hangi dosyalara ne kadar önem vereceği, hangi dosyalara bakmayacağı gibi detaylarda komut verebilir.

Bir robots.txt dosyasına aşağıdaki komutlar verilebilir:

İzin Vermemek

Belirli sayfa veya klasörlere erişimi engelleme.

Site Haritası

Web sitesinin haritasının nerde olduğunu gösterir.

Tarama Ertelemesi

Bir robotun serverı kaç milisaniyede tarayacağını belirler.

Örnek bir robots.txt dosyası:

#Robots.txt www.example.com/robots.txt
User-agent: *
Disallow:

# Spambotun hiçbir dosyayı taramasına izin verme:

User-agent: spambot
disallow: /

sitemap:www.example.com/sitemap.xml

UYARI: Tüm internet robotları, robots.txt’yi dinlemeyebilir. Kötü niyetli insanlar-örneğin e-mail toplayıcılar- bu protokole uymayan ve zorunlu durumda özel dosyaların yerini belirlemeye yarayan botlar yapabilirler. Bu nedenle yönetim veya önemli dosyaların robots.txt’ye dahil edilmemesi önerilir. Bunun yerine, önemli dosyaları arama motorunun indexinden kurtarmak için meta robot etiketleri kullanılabilir.

3-Meta Robotlar

Meta Robot Etiketleri, arama motoru botları için sayfa düzeni talimatları oluşturur. Bu etiketler html belgesinin başına dâhil edilir.

Örnek Bir Mata Robot Dosyası

 Merhaba

Örnekteki, NOINDEX ve NOFOLLOW ifadeleri, robotlara verilen sayfaların indexlenmemesi gerektiğini ve sayfadaki hiçbir linkin takip edilmemesini söyler.

4-Rel=”Nofollow”

Linklerin nasıl oy olarak hareket ettiğini hatırlayın. Rel=nofollow’da arama motorlarından oylarınızı kaldırırken bir kaynak görevi görür. Kelimenin tam anlamıyla, nofollow, arama motorlarına bu linkin takip edilmemesi gerektiğini söyler. Fakat bazı arama motorları yeni sayfalar keşfetmek için takip etmeye devam eder. Bu linkler kesinlikle daha az değerdedirler ancak güvenilmeyen bir kaynağa çeşitli durumlarda hala yararlıdırlar.

Örnek bir nofollow:

Örnek Link

Örnekte, örnek link asla ornek.com’un değerini geçemez.

5-Rel=”canonical”

Genellikle aynı içerik, sitenizde, bir ya da daha fazla URL altında gözükür. Örneğin aşağıdaki bağlantıların hepsi ana sayfaya gider.

http://www.ornek.com/

http://www.ornek.com/default.asp

http://ornek.com/

http://ornek.com/default.asp

http://Ornek.com/Default.asp

Arama motorları için bu 5 sayfa da farklı gözükür. Fakat içerik her sayfada aynı olduğundan, bu olası sıralamanız için değer kaybına yol açabilir. Canonical etiketi de bu sorunu aşmak için hangi sayfaların tek olduğunu arama motoru botlarına anlatır.

 

 

Merhaba

Yukarıdaki örnekte rel=canoncial, bu sayfanın http://www.ornek.com’un kopyası olduğunu ve bunun ikinci URL olarak düşünülmesi gerektiğini anlatır.

ARAMA MOTORU ARAÇLARI

Google Webmaster Araçları – Popüler Özellikler

Ayarlar

Coğrafi Hedef: Eğer verilen site, belirli bir alandaki kullanıcıları hedefliyorsa, Google, sitenizin o bölgeye özgü aramalarda nasıl görüneceğini belirlemekte size yardımcı olur ve bunun yanında Google, bu bölgedeki aramalardaki sonuçlarınızı iyileştirir.

Öncelikli Alan Adı: Tercih edilebilen alan adıyla birlikte webmasterlar, web sitelerinin hangi isimle indexlenmesini tercih edebilirler. Eğer siz bu tercihinizi http://www.ornek.com olarak yapmışsanız ve Google http://ornek.com olarak bir link bulmuşsa, bunu http://www.ornek.com’a çevirir.

URL Parametreleri: Google bilgilerinde sitenizin her parametresiyle ilgili bilgiyi görebilirsiniz. Bu Google’ın sitenizi daha efektif bir şekilde taramasına yardımcı olur, kopya içerikleri göz ardı eder ve Google üzerindeki benzersiz içerikleri artırmaya çalışır.

Tarama Hızı: Tarama hızı, Google botlarının sitenizi tararkenki hızını etkiler. Bu sitenizi Google botlarının hangi sıklıkla ziyaret edeceğini etkilemez. Google sadece, sayfaların sayısına oranlı, önerilen arama hızını belirler.

Teşhis

Zararlı Yazılım: Eğer Google sitenizde bir zararlı yazılım bulursa sizi bilgilendirir. Zararlı yazılım sadece kullanıcılar için zararlı değildir, aynı zamanda sıralamanızı da olumsuz etkiler.

Tarama Hataları: Eğer Google botları, sitenizi tararken bir sorunla karşılaşırsa, 404 gibi, Google botları buldukları bu hatanın nerede olduğunu size bildirirler.

HTML Önerileri: Bu özellik, arama motorlarının dost canlısı olmayan HTML kodlarının belirlenmesinin sağlar. Özellikle, meta bilgi sorunları, başlık sorunlar, index edilemeyen içerik sorunları gibi maddeleri listeler.

Siteniz İnternette

Bu istatistik özellikle SEO’cular için benzersiz bir bakış sunuyor. Anahtar kelime gösterim raporları, tıklama oranları, arama sonuçları ile ulaşılmakta en iyi olan sayfaları ve link istatistikleri gibi değişik alanlarda veriler görülebilmektedir. Dikkat edin ki çoğu webmaster bu sonuçların eksik ve kabaca olduğundan yakınıyor.

Site Yapılandırması

Bu önemli özellik ise size, site haritalarınızı kaydetmek, robots.txt dosyanızı test etmek, site linklerini ayarlamak ve sitenizi taşırken değişmiş linkleri kaydetmek gibi imkanlar sunuyor. Bu alan ayrıca önceki maddelerde ele alınan Ayarlar ve URL Parametreleri gibi bölümleri de içine alıyor.

+1 İstatistikleri

Kullanıcılar, içeriğinizi Google+’da +1 butonu ile paylaştıklarında, bu arama sonuçlarında açıklanıyor. Google Arama Araçları da arama sonuçlarındaki +1’in etkisini sizlere gösterir.

Laboratuarlar

Bu bölümde ise Google hala denemekte olduğu istatistikleri sunar fakat bunlar yine de webmasterlar için önemlidir. Bu istatistiklerin en önemlilerinden biri de Site Performansıdır. Bu özellik sitenizin kullanıcılar için ne kadar yavaş veya hızlı yüklendiğini gösterir.

Sıra Bulucu

Türkiye’nin ilk ve en doğru sıra bulucu sitesi olan amokas.com sitesi hala Türkiye’nin en çok kullanılan sıra bulucusudur.

BİNG Webmaster Araçları

Anahtar Özellikler

Site Genel Görünüşü

Bu ara yüz sizlere genel olarak Bing’deki arama sonucu istatistikleriniz ile ilgili bilgiler sunar. İstatistikler, bir bakışta, tıklamalar, gösterimleri, sayfa indexlemelerini, taranan sayfaları sizlere sunar.

Tarama İstatistikleri

Burada sitenizdeki kaç sayfanın Bing tarafından tarandığını görebilir ve varsa karşılaşılan sorunlara göz atabilirsiniz. Google Webmaster’a benzer nitelikte, site haritalarınızı ekleyerek, Bing arama motoruna içeriğinize ulaşması ve önceliklerinizi anlaması için yardımcı olabilirsiniz.

Index

Bu bölüm ise kullanıcılara, Bing’in web sitelerindeki sayfaları nasıl indekslediklerini görüp kontrol etmesine yardımcı olur. Yine Google Webmaster Araçlarına benzer şekilde, URL kaydettirebilir, arama sonuçlarından URL çıkarabilir, gelen bağlantıları keşfedip, parametre ayarı yapabilirsiniz.

Trafik

Trafik geçmişi, Bing Webmaster’da Bing ve Yahoo’daki gösterim ve tıklamaları içerir. Burada, en ucuz maliyetle ulaşılabilecek en iyi yeri ve eğer reklam satın almışsanız hedeflediğiniz kelimeleri görebilirsiniz.

Arama motorları ile çalışmıyorken, Moz’un sunduğu Site Kaşifi (Open Site Explorer) da benzer verile için deneyebilirsiniz.

Özellikler

Güçlü Link Tespiti:

Site kaşifi, sitenize gelen linkleri, hangisinin daha iyi olduğunu görmeniz açısından istatistiklere göre sıralar.

En Güçlü Linke Sahip Alan Adını Bulun

Bu özellik, sitenize link veren en güçlü alan adını bulmanıza yarar.

Link Metni Dağılımını Analiz Edin

Site kaşifi size, insanların linkinize tıklarken gördükleri metinleri gösterir.

Baş Başa Karşılaştırma Görüntülemesi

Bu özellik size, iki web site arasında kıyaslama yaparak diğerlerini neden arkada bıraktıklarını açıklar.

Sosyal Paylaşım İstatistikleri

Her URL için Facebook paylaşımlarını, beğenileri, tweetleri veya +1’leri ölçmenize yarar.

Arama motorları, webmasterlara kendi arama sonuçlarını geliştirmek için sadece son zamanlarda daha iyi araçlar sunmuştur. Bu SEO’da webmaster ve arama motoru ilişkisi için büyük bir adımdır. Onlar dedi ki, arama motorları webmasterların yardımlarıyla sadece bir noktaya kadar gidebilir. Bu, bugün gerçek olmuştur ve gelecekte de böyle olacaktır. Pazarlamacılar ve webmasterlar adına SEO için büyük bir sorumluluk vardır.

Bu nedenle SEO’yu kendiniz için öğrenmeniz çok önemlidir.

Ölçme ve Takip Etme Başarısı

Eğer yaptıklarınızı geliştirmek istiyorsanız, mutlaka bunu ölçmeniz gerekir. Arama motoru optimizasyonunda, ölçümün başarıda çok kritik bir rolü vardır. Profesyonel SEO’cular, sıralamalar ile ilgili kayıtları takip eder, tavsiyeleri, linkleri analiz ederek, SEO stratejilerinde başarı için yol haritaları oluşturur.

Takip İçin Tavsiye Edilen Ölçümler

Her işin benzersiz olmasına ve her sitenin farklı önemli ölçümleri olmasına rağmen, aşağıdaki liste neredeyse her iş için geçerlidir. Not: Bu ölçümlerin sadece SEO için kritik önem taşıdığı unutmayın. Sonuç olarak, daha genel ölçümler dahil edilemezdi.

1-Arama Motoru Paylaşımları veya Tavsiye ile Gelen Ziyaretler

Her ay, sitenize uğrayan ziyaretçilerin nereden geldiğini takip etmek önemlidir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Direk Navigasyon: Yazarak trafik, izleme kodu olmadan e-mail linkleri, yer imleri vs.
Tavsiye ile Gelen Trafik:
İnternet üzerindeki linkler, izlenebilir mailler, promosyon veya marka kampanya linkleri
Arama Trafiği:
Herhangi bir arama motorundan arama sonucu ile gelen trafik

Bu ölçümlerdeki yüzdeleri, kesin rakamları bilmek, zayıf noktalarınızı belirlemek ve değişik zamanlarla karşılaştırmada size yardımcı olacaktır. Örneğin, eğer siz trafiğinizin önemli ölçüde arttığını, fakat bunların alakasız sitelerden tavsiye ile geldiğini görürseniz heyecanlanmayın. Diğer yandan, arama motoru trafiğiniz olan üstü bir şekilde düşmüşse, bir sorununuzun var demektir. Bu bilgileri, pazarlama ve trafik çabalarınız için kullanmalısınız.

2-Özel Arama Motorlarından Gelen Ziyaretleri Takip Edin

Amerika’daki üç büyük arama motoru, tüm arama trafiğinin %95’ini oluşturur-Google, Yahoo ve Bing. Çoğu ülkede de genel olarak %80’ininden fazla trafiği yine bu arama motorları oluşturur (Rusya ve Çin başta olmak üzere bazı istisnalar vardır). Arama motorundan gelen trafiğinizi ölçmek, birkaç nedenden dolayı çok önemlidir.

Performans Karşılaştırması vs. Market Payı

Takip etme, sadece arama motoru için değildir, fakat ülkelere göre, her arama motorunun tahmini market payına kesin katkısını görebilirsiniz. Şunu unutmayın ki, teknoloji ve internet servisleri gibi sektörlerde, gelen taleplerin çoğu, yemek pişirme, spor, emlak sektörü gibi alanlardan değil, Google’dandır.

Potansiyel Düşüşler için Görüş Alın

Eğer arama motoru trafiğiniz herhangi bir noktada, anlamlı bir şekilde düşüyorsa, her arama motorunun kesin katkısını ve ilişkisini bilmek, sorunun çözümü için önemlidir. Eğer tüm arama motorlarında eşit düşüşler oluyorsa, sorun erişebilirlikte olabilir. Diğerleri eski seviyelerindeyken, Google düşüyorsa, SEO’nuzda bir sorun olması, ceza almanız veya değer kaybetmiş olmanız muhtemeldir.

Stratejik Değeri Ortaya Çıkarma

SEO’daki çabalarınızın, bazı arama motorlarında diğerlerinden daha büyük pozitif etki yapması olasıdır. Örneğin, Google’da ön sayfa optimizasyonu yaparken sıklıkla anahtar kelime odaklı taktikler kullanırız çünkü bunun Google’daki etkisi, Yahoo veya Bing’e göre daha büyüktür. Aynı şekilde, çok fazla siteden alınan metin linklerinin etkisi de Google’da diğerlerine nazaran daha büyüktür. Eğer siz bir arama motorunda başarıya ulaşmak için doğru taktiği belirlerseniz, çabalarınızı ne yönde kullanmanız gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

3-Özel Arama Motoru Terimleri ve Sözcük Grupları ile Gelen Ziyaretçiler

Size trafik kazandıran anahtar kelimeleri analiz etmek de bu işin önemli bir parçasıdır. Siz, arama terimlerindeki performansınızı ölçmek ve potansiyel trafik getirecek kelimeleri bulmak için yeni anahtar kelime taleplerini düzenli olarak takip etmek isteyeceksiniz.

Ayrıca siz, gelen ziyaretçileri takip ederek, en iyi kelimeleri bulabilirsiniz-bunlar işiniz için en önemli ve değerli olanlardır-. Eğer trend çizgisi başka yöne doğruysa, sizin de çabalarınızın yönünü doğru tarafa çevirmeniz gerekecektir. Arama trafiği son 15 yılda çok fazla artmıştır ve başka sitelerden tavsiye ile gelen ziyaretçi sayısının düşmesi endişe vericidir-mevsimlik sorunları ve sıralamaları denetleyin-.

4-Arama Motoru Aramalarındaki Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı sizin için alt sınıra geldiyse, birkaç ölçüm, dönüşüm oranı kadar önemlidir. Örneğin sağ taraftaki grafikte, ziyaretçilerin %5.8’i Moz.com’a “SEO Tools” şeklinde arama yaparak ulaşıp üye olmuştur. Bu siteye ulaşmak için kullanılan binlerce anahtar kelime arasında en iyi geri dönüşüme sahip olanıdır. Bu bilgiyle, 2 şey yapabiliriz.

1-Sıralamalarınızı kontrol eder ve “SEO Tools” aramasında 4. Sırada olduğumuzu görürüz. Bunu geliştirmek için çalışırız.

2- Analizlerimiz, bize kullanıcıların hangi sayfaya girdiklerini de söyler ve biz çabalarımızı bu sayfa üzerinde yoğunlaştırırız.

Bu basit takip etmenin gerçek değeri “low-hanging fruit (düşük yerde asılı meyve)”den geliyor-sürekli ziyaretçi gönderen anahtar kelimeleri görmek, her sıralamadaki gelişimi görmek ve ziyaretçilerin en fazla geldikleri sayfaları iyileştirmek-.

Dönüşüm oranının takibi, anahtar kelime öbeği tavsiyelerinden kesinlikle daha önemlidir. Bu asla tüm hikaye değildir. Derin kazın ve geri dönüşüm oranlarının sitenizdeki durumu ile ilgili daha ilginç ve uygulanabilir veriler ortaya çıkarın.

5-Arama Motorlarından En Az 1 Ziyaret Almış Sayfaların Sayısı

Arama motorlarından ziyaret alan sayfaların sayısını bilmek, genel SEO performansını takip etmek için önemli bir ölçümdür. Bu sayı ile indexlenmeniz ile ilgili bir bilgi alabilirsiniz. Birçok web sitesi için, trafik kazanmak esastır ve bu ölçüm de tam anlamıyla başarı veya başarısızlık göstergesidir. Kendi konunuzda çalışırken, -site mimarisi, link sağlamak, XML site haritaları, benzersiz içerik ve meta verisi vb.- trend çizgisi yükselmeli ve arama motoru sonuçlarında daha fazla sonuç göstermeye çalışmalısınız.

Arama trafiği alan sayfalar, büyük ihtimalle en iyi ölçümlere sahip olan sayfadır.

Diğer matematiksel analizler de büyük öneme sahip olmasına rağmen, yukarıda belirtilenler, evrensel SEO başarısını elde etmek için en fazla değere sahip olan ölçümlerdir.

Google’ın Anahtar Kelimeleri

2011 yılında, Google oturum açmış kullanıcılar için, yapılan aramalarla girdikleri sitelerin analizlerinde hangi kelimelerle geldiğini göstermez. Bunu yerine Google Analytics’de Google’a giriş yapmış kullanıcıların yaptıkları aramalar “temin edilmedi (not provided)” şeklinde gösterilir. Aynı zamanda Google bu değişikliğin tüm arama verilerinden %10’undan azını etkileyeceğini beklediğini söyledi.

Kısa bir süre sonra birçok webmaster, arama sonuçlarından %20’sinden fazlasının “temin edilmedi” ibaresiyle göründüğünü rapor ettiler. Google ise bu itirazlara, bunun dünya genelinde bir ortalama olduğu ve farklı bölge ve ülkelerde farklılık gösterebileceği şeklinde cevap verdi.

Google+’nın piyasaya sunulması ile birlikte, webmasterlar çok daha fazla kullanıcının Google hesaplarına giriş yapacağından korktular. Çünkü bu “temin edilmedi (not provided)” sonucu ile daha fazla aramanın karşılaşılmasına yol açacaktır.

Bu sırada akıllı SEO’cular ve analiz profesyonelleri, anahtar kelimeleri kurtarmak için geçici çözümler oluşturmuşlardır, fakat hiçbir şey gerçeğinin yerini tutmaz.

Analiz Yazılımları

İşiniz İçin Doğru Araçlar

Ücretli Araçlar Ücretsiz Araçlar

Omniture Yahoo Web Analizleri
FireClick Google Analizler
Mint Clicky Web Analizleri
Sawmill Analizlers Piwik Açık Kaynaklı Analizleri
Clicktale Woopra Web Site İzleme
Unica NetInsight AwStats

Eğer seçimde zorlanırsanız bizim en iyi tavsiyemiz, Google Analizler’dir. Çünkü burada birçok online rehber ve ders bulabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetin Google’ın Webmaster Araçları, Adwords ve Adsense gibi ürünleri içinde entegrasyonu vardır.

Hangi aracın sizin için iyi olduğuna karar vermeniz önemli değildir. Biz kuvvetle öneririz ki, sitenizdeki farklı sayfa versiyonlarını test edin ve sonuçlara göre dönüşüm oranlarınızı iyileştirmeye çalışın. Sitenizin başlığında kullanabileceğiniz iki versiyonun testi, bir ücretsiz araç kullanmak kadar kolay olabilir. Ayrıca karmaşık bir araç kullanarak da sayfanızın yüzlerce farklı çeşidini aynı anda test edebilirsiniz. Birçok test platformu mevcut, fakat siz direk hiç uğraşmadan bir yer arıyorsanız, ücretsiz ve kullanımı kolay bir çözüm olarak Google İçerik Analizi’ni tavsiye ederiz. Bu dönüşüm oranlarını güçlendirmeye başlamak için harika bir yoldur.

Ölçüm Kriterleri

Arama Motoru Optimizasyonu

Doğal SEO’da, motor algoritmaları tarafından halka açık olarak verilmeyen belirli ögeleri izlemek zor olabilir, hatta iyi araştırmış olsanız bile. Fakat taktikler bir arada kullanılarak en iyi şekilde pratiğe dökülmüş ve yeni verileri ortaya çıkarıp olumlu/olumsuz sıralama etkileri anlamaya yaramıştır. Aşağıda izleme işlerinizde kullanabileceğiniz ve analizlere değer kattığı kanıtlanmış bilgiler vardır.

Arama Motorları Tarafından Sunulan Ölçümler

Biz zaten Google Webmaster Araçları, Yahoo Site Kaşifi, Windows Webmaster Araçları gibi servislerin katkılarını konuştuk. Bunlara ek olarak, arama motorları kullanıcılara aramalar ile de bilgiler ve rekabet zekalarını kullanma olanağı sunar. Aşağıda arama motorları tarafından sunulan arama, araç ve ölçün listesi ve beraberinde saygın uygulamaları vardır.

Bu araçları ve aramaları efektif kullanabilmek için, seni daha iyi harekete geçirebilecek bir bilgiye ihtiyacın vardır. Bir veri, sizin onunla neyi değiştirmeyi, inşa etmeyi ya da yapmayı planladığınıza göre değer kazanır. Bu aynı zamanda rekabet analizi için de geçerlidir.

Google Site Araması

Örnek: site:ornek.com – Bir alan adı için indexlenen sayfalara ve sayısına ulaşmak için oldukça yararlıdır. Ek sorgu parametleri ekleyerek de bu aramanın değerini arttırabilirsiniz. Örneğim: site:ornek.com/blog inurl:araba – bu arama size bu sayfadaki indexlenen içeriklerden linkinin içinde sadece araba geçen içerikleri gösterecektir. Sayılarda dalgalanma olsa da, kabaca bir ölçüm verebiliyor.

Google Trendleri

Google.com/Trends – Bu araç ile, yapacağınız anahtar kelime aramasındaki arama hacmi ve popülerliğini zamanlara göre görebilirsiniz. Eğer Google hesabınıza giriş yaptıysanız, trend çizgilerindeki sayıları da görebilirsiniz. Fakat eğer giriş yapmadıysanız sadece çizgilere ulaşabilirisiniz.

Websiteleri için Google Trendleri

Trends.Google.com/websites – Bu araç size, Google veri kaynaklarına göre web sitelerinin trafik bilgilerini gösterir. Giriş yapmış bir kullanıcı çizelgede tahmini trafik tahminlerini görebilir.

Aramalar için Google’ın İçyüzü

Google.com/insights/search – Bu araç sizlere bölgesel kullanım, popülerlik ve anahtar kelimeler için ilgili aramalar ile ilgili bilgi sunar.

Bing Site Araması

Örnek: site:ornek.com – Yahoo ve Google’a benzer bir şekilde, Bing de bu arama ile verilen sitedeki indekslenen sayfa sayısını ve listesini gösterir. Maalesef ki Bing’in verilerinde çok büyük dalgalanmalar ve yanlışlıklar olduğu belirtiliyor.

Bing IP Araması

Örnek: ip:244.345.121.112 – Bu arama size Microsoft motorlarında verilen IP ile bulunan web sitelerinin listesini verir. Bu paylaşımlı hosting hizmetlerini belirlemekte ve aynı IP’de yer alan siteleri görmekte fayda sağlayabilir.

Microsoft Reklam Zekası

Microsoft Reklamcılık – Microsoft tarafından sunulan anahtar kelime araştırması için büyük bir seçenek olan araç ve kullanıcı zekası aracı özellikle arama ve büyük punto reklamları için oldukça kullanışlı. Bu rehber her aracın detaylarına inmek için değil, fakat bunlar değerli araştırmalardır ve SEO için uygulanabilir.

Ask Site Araması

Örnek: site:ornek.com inurl:www – Ask.com, kendi sorgu operatörünün kullanımında biraz seçici. Yani düzgün çalışması için ek bir sorgu gerekir (Yukarıdaki formatta geniş bir indekslenme araması yapabilirsiniz.)

Google Blog Aramasında Link Sorgusu

Örnek: link:ornek.com/blog – Google’ın normal internet arama komutu her zaman yararlı olmasa da, kendi blog arama linki bağlantısı genel olarak kaliteli veri sağlar ve tarih aralığı, alaka sıralaması yapılabilir.

MOZ Sayfaya Özel Ölçümler

Sayfa Güvenilirliği – Sayfa güvenirliği, içeriğin sıralamasının iyi olup olmayacağı hakkında önceden bilgi sahibi olmanızı sağlar. Sayfa güvenirliği yüksek olan sayfaların, sıralamada önde çıkmak için büyük bir potansiyelleri vardır.

mozRank – mozRank, Moz’un genel, logaritmik ve link öneminin 10 puan üzerinden yapılan ölçümlere dayanır. mozRank arama motorlarının kullandığı (Google’ın Pagarank’ı, FAST’in StaticRank’ı gibi) önem ölçümlerine benzer şekilde çalışır. Arama motorları çoğunlukla sıralama yaparken, sayfa güvenilirliği çok olanı, az olanın önünde çıkarır. Çünkü mozRank gibi ölçümler, dünya çapında ve değişmezdir. Bu sıralama belirlenmesinde, özel bir kelime için tasarlanmış sayfalardan daha büyük ölçüde rol oynar.

mozTrust – mozRank gibi, mozTrust da doğrudan linklerle ilgilenir. Öncelikle güvenilirlik, ölçümlerin belirlenmesi, hesaplamaların yapılması için kaynak niteliğindedir. (Bu, uluslar arası üniversiteleri, medya ve hükümet sitelerinin ana sayfaları için de geçerlidir.) Web siteleri, aldıkları linklerle, bu siteler hakkında güvenilirlik oyu kullanmış olur. Bu aşama, web üzerinde çapraz olarak devam eder ve mozTrust diğer güvenilir sitelerinin uzağında olan siteler için düşürülür.

Linklerin Sıralanması – Sitenize en az bir link içeren sayfaların toplam sayısı. Örneğin, Amerikan Kütüphane Kongresi’nin ana sayfasının, Beyaz Saray’ın ana sayfasında linki vardır. Bu linkler her iki sitede de alt bölümdedir ve bunlar tek link olarak sayılır.

Ana Alan Adlarının Linklerinin Sıralanması – Sitenizdeki en az bir benzersiz alan adı içeren sayfaların sayısı. Örneğin, eğer haber.hurriyet.com.tr ve www.hurriyet.com.tr şeklinde iki linke sahipseniz, bunlar tek link olarak sayılır.

Dış mozRank – Eğer, mozRank ölçümleri, iç ve dış linkleri dikkate alıyorsa, dış mozRank, mozRank’ın takip ettiği dış linkler anlamına gelir. Çünkü dış linkler bağımsız açıklamalar için çok önemli rol oynayabilir, dış mozRank arama motoru sıralamalarının belirlenmesinde önemli bir ölçümdür.

MOZ Alan Adına Özel Ölçümler

Alan Adı Güvenilirliği – Alan adı güvenilirliği, alan adına özel sıralamalarda bir sayfanın nasıl daha iyi olacağı hakkında önceden bilgi verir. Daha yüksek alan adı güvenilirliği, bir sayfanın sıralamasının iyi olması adına daha büyük potansiyel demektir.

Alan Adı mozRank – Alan adı seviyesinde mozRank (DmR), bir alan adının internetteki diğer alan adları ile karşılaştırıp, popülerliğinin belirlenmesidir. DmR alt alan adlarını ve ana alan adlarını da hesaba katar. Bu ölçüm mozRank ile aynı algoritmayı kullanır fakat bunu alan adı seviyesindeki grafiklerle açıklar. İnterneti bu bakış açısıyla görmek, alan adının güvenilirliğinin anlamak için ek bir unsur oluşturacaktır. Tıpkı sayfaların çapraz linkler ile birbirini onayladığı gibi, bu ölçüm de diğer alan adlarının birbirine onayı gibi iş görür.

Alan Adı mozTrust – Tıpkı mozRank gibi, mozTrust da alan adı düzeyinde çalışır. Alan adı düzeyindeki mozTrust, sayfa düzeyindeki mozTrust’a benzer fakat web sayfaları arasında değil, alan adları arasında karşılaştırmalar yapar. Yüksek güvenli sitelerdeki yeni ve yetersiz linkler, doğal bir güven sağlar. Alan adı seviyesindeki mozTrust, 10 puanlık bir derecelendirme sistemiyle derecelendirilir.

Linklerin Sıralanması – En az bir link içeren sayfaların sayısı. Örneğin, eğer http://www.hurriyet.com.tr/index.html ve http://www.hurriyet.com.tr/hakkinda gibi iki link sitenizde yer alıyorsa, bunlar iki ayrı link olarak sayılır.

Ana Alan Adlarının Linklerinin Sıralanması – Sitenizde, en az bir farklı alan adı içeren sayfaların sayısı. Örneğin, eğer http://www.hurriyet.com.tr/index.html ve http://www.hurriyet.com.tr/hakkinda gibi iki link sitenizde yer alıyorsa, bunlar tek link olarak sayılır.

VERİLERİN UYGULANMASI

Sizin kampanyanız için:

Bir şeyleri düzeltmek için sadece sayıları bilmek yetmez. Aşağıda, elde ettiğiniz verileri en iyi şekilde nasıl izleyeceğiniz ve fırsatlardan nasıl yararlanacağınız ile ilgili yapmanız gereken faaliyetlerin neler olduğu hakkında örnekler verdik.

Dalgalanma

Arama Motorlarında Sayfa ve Link Sayımı

“site:” veya “link:” ile şeklinde yaptığınız aramalardan elde ettiğiniz sonuçlar arada sırada kesin çıkabilir ve biz şiddetle tavsiye ederiz ki bu dalgalanmalar için çok fazla üzülmeyin. Çünkü bu dalgalanmalar trafik düşüşlerini çok fazla etkilemez. Örneğin, herhangi bir günde, Yahoo, SEOmoz.org alan adına 800 bin ile 2 milyon arasında link bildirir. Açıkçası, biz her gün yüzlerce ya da binlerce link alıyor ya da kaybediyor değiliz. Fakat Yahoo’nun indeksleme konusundaki bu değişkenliği veya bu değişkenlerdeki büyüklük/küçüklük bizlere rehberlik edebilir.

Eğer sizde linklerinizdeki, indekslenmelerinizdeki veya trafiğinizdeki anlamlı düşüşleri fark ederseniz, siz ciddi bir link değer kaybına uğramış, ceza almış, virüs yemiş, hacklenmiş vs. olabilirsiniz. Potansiyel problemleri belirlemek için Google Webmaster Araçları’na bakabilirsiniz.

Düşüş

Bir Arama Motorundaki Arama Trafiği Düşüşü

Eğer bir arama motoru size geniş çeşitlilikteki bir arama için önemli ölçüde az trafik gönderiyorsa, az sayıda olasılık vardır.

1-Arama kalitesi veya hizmet talimatları ihlal ettiğiniz için ceza almış olabilirsiniz. Bu konuda önceki rehberlerimize göz atabilirsiniz.

2-Yanlışlıkla o arama motorunun tarama yapan botunu engellemiş olabilirsinz. Robots.txt dosyasını, meta robot etiketlerini ve Webmaster Araçlarındaki olası sorunlar ile ilgili yazıları kontrol edin.

3-Bu arama motoru sıralama algoritmasını değiştirmiş olabilir. Çoğu zaman bu olur çünkü bazı durumlarda linkleriniz değer kaybına uğrayabilir, özellikle düşük-orta kalitede linkler kullandığınız zaman bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Sorunu belirlemek çoğu zaman hatayı ve çözümünü belirlemek şeklinde oluyor. Google Gruplar, Cre8asit Forumları, HighRankings gibi ortamlar bu sorunları çözmenize yardımcı olacaktır.

Birden Fazla Arama Motorundaki Arama Trafiği Düşüşü

Bunun nedeni büyük olasılıkla taramaları engellemek ve indekslenmeyi durdurmaktır. Bu robots.txt veya meta robot etiketleri, altyapınız veya diğer teknik sorunlar ile ilgili olabilir. Bu sorunun çözümü için istem yöneticinizle, geliştiricilerle, alt yapı sağlayıcınız ile görüşebilir, Webmaster Araçları hesabınıza göz atabilirsiniz.

Sıralama Dalgalanmaları

Belirli bir kelime ya da kelime gurubu için sıralama kazanmak ya da kaybetmek günde milyonlarca sayfa için olduğundan pek endişelenilmesi gereken bir şey değildir. Sıralama algoritmalarındaki dalgalanmalar, rakip kazanmak, link kaybetmek hatta arama motoru kaynaklı sorunlar (bazı arama, sıralama hataları) da bunlara neden olabilir. Beklenmedik bir şekilde çok fazla sıralama düşüşü gerçekleştiğinde, siz sayfanızdaki ögeleri bir kural ihlali yapıp yapmadığınız konusunda dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Son olarak kazandığınız veya kaybettiğiniz linklere göz atmak da önemli bir adımdır. Not: Yeni bir içerik eklediğinizde sıralamalardaki kısa süreli ve geçici düşüş ve çıkışları önemsemeyin.

Küçük dalgalanmalarda panik olmayın. Büyük düşüşlerde ise üzerinden birkaç gün geçmesini bekleyin. Eğer yeni bir site, yeni bir link kampanyası üzerinde çalışıyorsanız, bu ani hareketler daha olasıdır. Buna hazırlıklı olun ve çalışmaya devam edin.

Olumlu Görüntü

Sıralama İyileşmesi Olmamasına Karşın Link Ölçümlerindeki İyileşmeler

Birçok site sahibi, klasik SEO uygulamaları, link kampanyaları gibi çalışmalarından sonra, anlık yükselmeler bekledikleri için en çok bu konuda yakınırlar. Fakat ne yazık ki durum böyle değildir. Bilhassa yeni siteler, sayfalar ve içerikler için, zor sonuçlar ile yarışmak, sıralamalarda üste çıkmak zaman alacaktır ve kaliteli linkler almak da her zaman için en üste çıkmak konusunda size kesinlik vermez. Unutmayın ki arama motorları sadece yeni link aldığınızda sitenizi taramazlar fakat onları indekslerler. –Verilenler genellikle arama motorlarının tazeliği korumak, için kullandıkları delta indeksi içindir ve yaptığınız değişikliklerin ölçüm ve sıralama etkileri günler hatta aylar alabilir.-

TEBRİKLER! Başlangıç SEO Rehberinin sonuna geldiniz. Şimdi kendi sitenizi optimize etmek, öğrendiklerinizi uygulamak ve büyük arama motorlarındaki sıralamalarınızı arttırmak için hazırsınız.

SON!